Przeszłość jest teraz. My ją tworzymy – Noc Muzeów w Muzeum Śląskim

To, co robimy i kreujemy dziś, kiedyś będzie przeszłością. Zapraszamy do jej współtworzenia i udziału w wyjątkowej Nocy Muzeów w Muzeum Śląskim już 19 maja 2018 roku. Wtedy na stałe zamknięta zostanie siedziba przy Alei Korfantego 3. Będzie okazja do złożenia historycznego wpisu do księgi gości. Podczas tej nocnej wędrówki fascynujący świat technologii spotka się z intrygującą przeszłością.

Noc Muzeów to także jedyna okazja, żeby zobaczyć pracę muzealników od kuchni i poznać niedostępne na co dzień miejsca. Jedyny raz w roku zwiedzający będą mieli okazję zajrzeć do pracowni konserwacji dzieł sztuki i zobaczyć jeden z najlepszych w Europie wideomikroskopów 3D, pod którym będzie można przyjrzeć się przyniesionym przez siebie drobiazgom. W muzealnej czytelni zaprezentujemy najnowocześniejszy skaner 3D wykorzystywany w muzealnictwie. Najmłodsi goście będą mogli wyprodukować własny film animowany – dla dzieci i młodzieży przygotowaliśmy warsztaty animacji poklatkowej z tworzeniem miniscenariusza, scenografii, postaci, a później także animacji i reżyserii. Odpowiedzi na pytanie, dlaczego Spodek wylądował właśnie w Katowicach, poszukamy podczas oryginalnej projekcji filmu dokumentalnego pt. „Archikosmos”. Wspólnie przeniesiemy się w odległe lata, oglądając multimedialny pokaz starych fotografii z kolekcji Muzeum Śląskiego „Poza czasem”. Wspaniałym dopełnieniem tej multimedialnej przygody będzie wideomapping prezentowany na fasadzie zabytkowej łaźni. Ściana budynku łaźni na chwilę zamieni się w familok – z jego okien przemówią do nas m.in. autor śląskich westernów Józef Kłyk czy malarz Erwin Sówka.

Ostatnia Noc Muzeów przy al. Korfantego

Świetlno-dźwiękowa wędrówka przez historię zaprowadzi nas do siedziby Muzeum przy al. Korfantego 3, gdzie podczas tej wyjątkowej nocy każdy będzie mógł wejść do budynku po raz ostatni! Zajrzymy tam, gdzie do tej pory drzwi były zamknięte, zobaczymy, co skrywa muzealny strych oraz jak wyglądają mroczne piwnice budynku. Spacer po opuszczonym budynku specjalnie wyznaczoną trasą będzie okazją do przypomnienia sobie dawnych wystaw i wydarzeń i zderzenia przeszłości z teraźniejszością. Poszukiwacze przygód znajdą pozostałości po dawnym Grand Hotelu, zobaczą unikatowe zdjęcia i obrazy z tego miejsca. Realizacje muzyczne zostaną skomponowane z klimatycznym światłem. Każdy z nocnych gości będzie mógł pozostawić po sobie ślad, zapisując wspomnienia w przygotowanej pamiątkowej księdze. O godzinie 24:00 drzwi gmachu zamkną się po raz ostatni. Po północy na fasadzie kompleksu Bartosz w siedzibie przy ul. Dobrowolskiego zobaczymy wspomnieniową impresję filmową o dawnym budynku Muzeum przy al. Korfantego 3.

Spotkanie z przeszłością

To nie wszystkie atrakcje, które przygotowaliśmy na Noc Muzeów. Zapraszamy do salonu dżentelmenów z przełomu XIX i XX wieku, dawnej karczmy i baru robotniczego z lat 70. XX wieku – podczas spotkania z aktorami wcielającymi się w przedstawicieli tych trzech środowisk dowiemy się, jak niegdyś spędzano czas wolny. Ugotujemy prawdziwy śląski żur i będziemy go próbować, a także wysłuchamy ciekawych opowieści o znaczeniu tej potrawy w śląskiej kulturze.

Strefa edukacyjna „Na tropie Tomka” inspirowana książkami Alfreda Szklarskiego to propozycja dla dzieci i rodziców. W trakcie wyprawy przez pięć kontynentów dorośli przypomną sobie fascynacje postaciami z lat młodości, a dzieci będą miały okazję do podjęcia przygotowanych dla nich wyzwań. Z kolei w przestrzeni wystawy „Zaczęło się od ziarna” archeolodzy opowiedzą o swojej pracy i przygotują dla dzieci quizy i stanowiska warsztatowe. Na rodziny czekają również warsztaty plastyczne na placu Fajrant oraz strefa odpoczynku.

W trakcie Nocy Muzeów w Muzeum Śląskim tradycyjnie będzie można zwiedzić wszystkie wystawy, a dodatkowo porozmawiać z kuratorami o historii dzieł znajdujących się w muzealnych kolekcjach. Każdy będzie mógł wjechać na 40-metrową wieżę widokową szybu „Warszawa II”.

Tradycyjnie odbędzie się kiermasz publikacji Muzeum Śląskiego, na którym będzie można kupić książki o sztuce, fotografii, historii Górnego Śląska, architekturze czy przemyśle nawet 70% taniej. Na stoisku znajdą się również torby, plecaki oraz koszulki do kolorowania z reprodukcjami obrazów z kolekcji Muzeum Śląskiego.

Odwiedź nas 19 maja!

Noc Muzeów w siedzibie przy ul. Dobrowolskiego odbywać się będzie w godzinach 19.00–2.00 (w siedzibie przy al. Korfantego 3 do godz. 24.00). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, w niektórych przypadkach obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc (szczegóły w PROGRAMIE WYDARZEŃ). Ze względów bezpieczeństwa wejście do poszczególnych budynków będzie uzależnione od liczby osób przebywających wewnątrz, a możliwość wjazdu na wieżę widokową związana jest z panującymi warunkami atmosferycznymi.

Przed rozpoczęciem Nocy Muzeów w dniu 19 maja Muzeum Śląskie w Katowicach będzie czynne od 10.00 do 16.00. W tych godzinach obowiązują bilety wstępu. Od 16.00 do 19.00 będzie trwała przerwa techniczna.

Dodatkowe przejazdy autobusów i pociągów podczas Nocy Muzeów! Zobacz specjalny rozkład jazdy KZK GOP i Kolei Śląskich TUTAJ.

Zobacz pełny PROGRAM NOCY MUZEÓW 2018.

Noc Muzeów 1

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo EEA GRANTS - logo