Rok Reformacji w Muzeum Śląskim – wernisaż wystawy i występ Concerto Polacco

• Typ wystawy: czasowa

Już w piątek 20 października 2017 roku otwarta zostanie wystawa „Wszystko osiąga się przez nadzieję. Kulturowe dziedzictwo Reformacji na Śląsku”. To nie jedyne wydarzenie, które Muzeum Śląskie przygotowało w ramach obchodów Roku Reformacji.

Wystawa „Wszystko osiąga się przez nadzieję. Kulturowe dziedzictwo Reformacji na Śląsku” akcentuje bogatą, 500-letnią tradycję kościoła reformacyjnego w regionie. Skupienie uwagi na Kościele ewangelicko-augsburskim służy pobudzeniu refleksji nad obecnością ewangelików na Śląsku i przybliża ich tożsamość wyznaniową. Ruch reformacyjny połączył działalność religijną z powszechną edukacją, wpłynął na architekturę sakralną oraz muzykę, spopularyzował też druk.

Punktem wyjścia do narracji wystawy jest religia jako duchowe odrodzenie, na którym opierają się inne wątki życia, jak kształtowanie postawy obywatelskiej, kultywowanie tradycji, rozwój języków narodowych, dbałość o edukację, kulturę duchową i materialną. Tematyczne moduły wystawy („Duchowość”, „Edukacja”, „Tradycja”, „Społeczeństwo i polityka”, „Kultura”) są zaaranżowane przestrzennie w nawiązaniu do ważnego symbolu protestantyzmu – róży Lutra. Tytuł wystawy pochodzi z wypowiedzi Marcina Lutra: „Wszystko, co się osiąga na tym świecie, osiąga się przez nadzieję”.

Wernisaż wystawy odbędzie się 20 października o godz. 18.00 w siedzibie Muzeum w Strefie Kultury.

Wydarzenie uświetni występ zespołu Concerto Polacco pod przewodnictwem Prof. Marka Toporowskiego w składzie:

Marlena Thiele
Katarzyna Pilipiuk
Katarzyna Czubek
Krzysztof Stencel
Marek Michalec
Adrianna Kafel
Marek Toporowski

Zespół wykona utwór, który był odegrany podczas uroczystości położenia kamienia węgielnego pod Kościół Jezusowy w Cieszynie dnia 13.10.1710 r. Oryginalny rękopis z 1710 r. udostępniło Muzeum Protestantyzmu w Cieszynie i można będzie go obejrzeć na naszej wystawie. Transkrypcji zapisu nutowego na potrzeby koncertu dokonał prof. Marek Toporowski, natomiast dr Zenon Mojżysz podjął się transkrypcji warstwy tekstowej utworu, uwspółcześnienia go oraz tłumaczenia na język polski. Będzie to pierwsze współczesne wykonanie utworu.

Więcej o zespole: http://culture.pl/pl/tworca/concerto-polacco

Ekspozycję będzie można oglądać do 30 kwietnia 2018 roku.

Uzupełnieniem wystawy będzie cykl dyskusji „Pokłosie reformacji – konflikty religijne i ich oblicze we współczesnej kulturze”. To seria spotkań z ekspertami z zakresu teatru, sztuki, literatury, z artystami oraz krytykami teatralnymi i badaczami kultury. W odniesieniu zarówno do wydarzeń historycznych, jak i różnych przekazów literackich czy filmowych postawione zostaną pytania o to, jaki obraz minionych konfliktów religijno-politycznych przetrwał do naszych czasów.

Pierwsze spotkanie pt. „Z historią w tle…” odbędzie się 27 października o godz. 17.00. Z kolei 21 listopada, również o godz. 17.00, będzie miała miejsce rozmowa z twórcami spektakli podejmujących temat konfliktów na tle religijnym pod hasłem „Dyskurs sceniczny jako debata o współczesności”. Ostatnie spotkanie z cyklu, „Popkulturowe rewizje historii”, odbędzie się 16 stycznia 2018 roku. Miejscem wszystkich wydarzeń będzie budynek stolarni. Wstęp 1 zł.

Dodatkowo 7 listopada odbędzie się wykład „Reformacja i kontrreformacja na Śląsku Cieszyńskim (XV–XVII w.)”, prowadzony przez Marcina Gabrysia, kustosza Muzeum Protestantyzmu w Cieszynie. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.00 w Muzeum w Strefie Kultury (sala A). Wstęp wolny.

Całe rodziny zapraszamy na przedświąteczne spotkanie „Zapachniało piernikami…” 19 grudnia o godz. 16.00 (Muzeum w Strefie Kultury, sala A). Opowieści o luterańskich tradycjach połączone zostaną z warsztatami lukrowania świątecznych pierników. Wstęp wolny.

21.10.2017–30.04.2018
Kuratorzy: Henryka Olszewska-Jarema, Ada Grzelewska, Jan Sasor, Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko, Joanna Szeligowska-Farquhar
Współpraca: Andrzej Holeczko-Kiehl, Agnieszka Tabor, Joanna Kryszka
Konsultacje merytoryczne: ks. Karol Macura, dr hab. Wacław Gojniczek, Marcin Gabryś