„Rozmowy z młodymi scenografami” // Artystka wizualna. Rozmowa z Julią Kosmynką

Muzeum Śląskie w Katowicach 11 czerwca o godzinie 18.00 zaprasza do udziału w spotkaniu z Julią Kosmynką, która tworzy zarówno kostiumy teatralne, jak i instalacje. Warsztat artystki cechuje wszechstronność, czego przykładem są fotografie, obrazy oraz dzieła stworzone za pomocą technik multimedialnych. Rozmowa określi granice, a także obszary przenikania się dziedzin współczesnych sztuk wizualnych.

Julia Kosmynka zyskała uznanie recenzentów jako autorka kostiumów w spektaklach Michała Zadary, Michała Kmiecika, Marty Streker i Justyny Łagowskiej. Jednocześnie jej samodzielną twórczość można przyrównać do gry z przestrzeniami realnymi i wirtualnymi, tworzącymi metafory emocji i uczuć lub podróży w głąb siebie.

Artystka jest absolwentką Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, w 2016 roku obroniła z wyróżnieniem pracę magisterską pt. „Tańcz, tańcz, tańcz – inscenizacja performatywna”, przygotowaną w Pracowni Scenografii i Kostiumu oraz Pracowni Fotografii. W 2017 roku za projekt transmedialny „Światło Zmierzchu – podróż po światach introspektywnych” otrzymała stypendium artystyczne prezydent Łodzi. W 2019 roku na wystawie „Plexus”, zorganizowanej przez Galerię Imaginarium w Łodzi, prezentowała instalację fotograficzną „Lustro – Czy to Ty, czy to Ja – Trochę my, Trochę Ty, Trochę Ja”. Lena Wicherkiewicz w recenzji wyróżniającej najnowszą pracę Julii Kosmynki doceniła formalną dojrzałość autorki dzieła, a także jej krytyczność, samodzielność i empatię w analizie osobistych relacji z matką – artystką i mentorką.

Cykl „Rozmowy z młodymi scenografami” jest propozycją Centrum Scenografii Polskiej Oddziału Muzeum Śląskiego w Katowicach. To rozmowy z laureatami Konkursu o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala, wspierającego artystów rozpoczynających drogę twórczą oraz tych już doświadczonych w projektach związanych ze scenografią teatralną i filmową oraz widowisk i kostiumów.

Spotkanie transmitowane będzie na Zoomie 11 czerwca o godzinie 18.00.

Aby wziąć udział wystarczy kliknąć TUTAJ.

Dostęp bezpłatny.

Fot. Julia Kosmynka, fragment instalacji  multimedialnej „Lustro – Czy to Ty, czy to Ja – Trochę my, Trochę Ty, Trochę Ja” / Wystawa zbiorowa Plexus, Galeria Imaginarium w Łodzi, 2019. (fot. z archiwum artystki)