Sobota, 23 października, upłynie w Muzeum Śląskim pod znakiem grafiki. Odbędą się wówczas specjalne oprowadzania kuratorskie, spotkania z artystami-grafikami oraz zajęcia edukacyjne, które przybliżą zwiedzającym różne aspekty tej wyjątkowej dziedziny sztuki.

Program „Soboty z grafiką” toczyć się będzie wokół dwóch wystaw czasowych Muzeum Śląskiego: „Mistrzowskie narracje. Śląscy mistrzowie grafiki”, której kuratorem jest Andrzej Holeczko-Kiehl, oraz „Warsztat artysty grafika. Odkrywanie różnorodności”, zorganizowanej przez Łukasza Szostkiewicza. Obaj kuratorzy oprowadzą publiczność po swoich wystawach trzykrotnie.

To jednak nie wszystko. Gośćmi tego swoistego festiwalu grafiki w Muzeum Śląskim będą tego dnia znamienici twórcy grafik: Dorota Nowak-Rodzińska, Michalina Wawrzyczek-Klasik, Marcin Białas, Józef Budka, Adam Romaniuk oraz Jan Szmatloch i Bogdan Topor, związani z Wydziałem Grafiki ASP w Katowicach. Spotkania odbędą się w przestrzeniach  wystawowych i salach edukacyjnych A, B, C w godzinach 12.00–14.00. Stanowić będą unikatową okazję do głębszego poznania prezentowanych grafik.

Z kolei Dział Edukacji poprowadzi tego dnia warsztaty dla dzieci, podczas których prowadzący opowiedzą o różnych technikach w grafice warsztatowej, natomiast uczestnicy będą mieli okazję nie tylko podziwiać prace uznanych artystów, ale również dotknąć matrycy graficznej, obejrzeć dłuta czy wałki do nakładania farby. Każdy będzie mógł także wykonać pamiątkową odbitkę graficzną wykonaną w technice linorytu.

Program wydarzenia:

• Oprowadzania:

10.00 – 10.45 „Mistrzowskie narracje. Śląscy mistrzowie grafiki”

11.00 – 11.45 „Warsztat artysty grafika. Odkrywanie różnorodności” // KUP BILET (bilet uprawnia do uczestnictwa w obu oprowadzaniach)

14.00 – 14.45 „Warsztat artysty grafika. Odkrywanie różnorodności”

15.00 – 15.45 „Mistrzowskie narracje. Śląscy mistrzowie grafiki” // KUP BILET (bilet uprawnia do uczestnictwa w obu oprowadzaniach)

17.00 – 17.45 „Warsztat artysty grafika. Odkrywanie różnorodności”

18.00 – 18.45 „Mistrzowskie narracje. Śląscy mistrzowie grafiki” // KUP BILET (bilet uprawnia do uczestnictwa w obu oprowadzaniach)

• Wykłady:

12.00 – 12.30 Dorota Nowak-Rodzińska // KUP BILET

12.30 – 13.00 Marcin Białas // KUP BILET

13.00 – 13.30 Marcin Hajewski // KUP BILET