Wakacje w Muzeum Śląskim zapowiadają się nader atrakcyjnie. Tegoroczny program obfituje w liczne wydarzenia, nie tylko edukacyjne i wystawiennicze, ale także typowo rozrywkowe. Wśród nich każdy znajdzie coś dla siebie – niezależnie od wieku i zainteresowań. Zapraszamy do zapoznania się z naszą wakacyjną ofertą.

Warsztaty dla rodzin z dziećmi.

• 10 sierpnia / środa / godz. 11.00

Plener malarski dla dzieci

Oprowadzania kuratorskie

Wszystkich, którzy lubią zgłębiać tajniki muzealnych wystaw z ich kuratorami zapraszamy na oprowadzania kuratorskie. W wybrane piątki o godz. 17.30 nasi kuratorzy wprowadzą was w tajemnice naszych stałych i czasowych ekspozycji. Spotkania te będą okazją do bliższego poznania eksponatów na wybranych wystawach oraz zadania pracownikom muzeum najbardziej nurtujących pytań.

• 19 sierpnia / piątek / godz. 17.30

Wystawa czasowa „100XTeArt. Wolność Józefa Szajny”

• 26 sierpnia / piątek / godz. 17.30

Galeria plastyki nieprofesjonalnej

Oprowadzania tematyczne i ścieżki zwiedzania muzeum z przewodnikiem

Wszystkich, którzy wolą zobaczyć całe muzeum podczas jednego oprowadzania zapraszamy na zwiedzanie muzeum z przewodnikiem.

Jeśli lubicie nietypowe spojrzenie na obiekty muzealne i chcecie dowiedzieć się więcej o kulturze Górnego Śląska wybierzcie się na „Wakacje z duchami kopalni”. Oprowadzanie po galeriach stałych Muzeum Śląskiego w Katowicach będzie okazją do odkrycia dziś już niemal zapomnianych strachów i legend, które kiedyś towarzyszyły Górnoślązakom zarówno w życiu codziennym, jak i podczas pracy w kopalni. Wraz z przewodnikiem zastanowimy się, czy Skarbnik na pewno był postacią pozytywną, dowiemy się, kim był Diabeł z Rudy i czy we współczesnych rzekach i stawach mieszkają jeszcze utopce.

• 12 sierpnia / piątek / godz. 17.30

Chcecie dowiedzieć się czym zajmowali się członkowie grupy Gwarek 58? Który kierunek w sztuce kierował się snami? Kim był „śląski Steve Jobs”? I jak duże jest dzisiejsze Muzeum Śląskie? O tym i nie tylko dowiecie się podczas Rajzy, czyli spaceru z przewodnikiem po wystawach stałych Muzeum Śląskiego. W każdą sobotę wakacji, wraz z przewodnikiem będziecie mogli poznać najważniejsze dzieła ze zbiorów Muzeum Śląskiego znajdujące się na wystawach stałych.

• każda sobota wakacji / godz. 16.00

Tych, których bardziej interesuje industrialne dziedzictwo muzeum zapraszamy na ścieżkę Byzuch u Ferdynanda. Co zostało z dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice? Kim był Ferdinand? Czym jest rewitalizacja? Ile lat ma wyciągowa maszyna parowa na szybie Bartosz? Jak duże jest dzisiejsze Muzeum Śląskie? W trakcie spaceru odkryjemy jak funkcjonowała kopalnia w czasach swojej świetności, a także opowiemy jaki miała wpływ na otaczające ją miasto.

• każda niedziela wakacji / godz. 11.30

MUZA W MUZEUM

Wszystkich, którzy chcą dać ponieść się dźwiękom muzyki, która rozbrzmiewać będzie w otoczeniu industrialnej architektury, zapraszamy na drugą odsłonę cyklu koncertów pod nazwą MUZA W MUZEUM.

Zagrają dla nas:

• 24 sierpnia / środa / godz. 20.00

PARNAS BRASS BAND

• 31 sierpnia/ środa / godz. 20.00

Kev Fox solo

Wystawy stałe, czasowe oraz wydarzenia towarzyszące

Oczywiście Muzeum Śląskie to nie tylko wydarzenia, ale przede wszystkim pełen przekrój różnorodnych wystaw stałych i czasowych. Do ich zwiedzania zapraszamy od wtorku do niedzieli od 10.00 do 20.00.

Wystawy stałe

Galeria polskiej sztuki nowoczesnej 1800–1945 / poziom -2

Galeria plastyki nieprofesjonalnej / poziom -2

Galeria śląskiej sztuki sakralnej / poziom -4

Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów / poziom -4

Wystawy czasowe

Był to dzień niezapomniany, droga generała Szeptyckiego na Górny Śląsk / budynek Stolarni

100 × TeArt. Wolność Józefa Szajny / poziom -4

Głusza / budynek Łaźni

Poza Edenem. Sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach / poziom -2

Listy do Gabrysia. Malarstwo Andrzeja Gruszki / poziom -2

Ludwika Ogorzelec. Wystawa podziemna / pochylnie, poziom -4, hol centralny

Arcyświątkarz Wowro / budynek Centrum Scenografii Polskiej

Miłośnikom teatru polecamy również wydarzenia towarzyszące wystawie „100 x TeArt. Wolność Józefa Szajny”. Jest to wyjątkowa retrospektywna wystawa, która powstała dla uczczenia setnej rocznicy urodzin Józefa Szajny. W ramach wydarzeń towarzyszących będzie można zobaczyć nagrania spektakli Józefa Szajny oraz wziąć udział w interesujących wykładach.

• 09 sierpnia/ wtorek / godz.17.00

wykład Jana Sasora z Działu Historii Muzeum Śląskiego: „Ich bin gesund und fühle mich gut / Jestem zdrów i czuję się dobrze“ – więźniowie obozów koncentracyjnych i ich listy.

• 19 sierpnia / piątek / godz.17.30

oprowadzanie kuratorskie po wystawie

• 23 sierpnia / wtorek / godz.17.00

emisja spektaklu „Ślady” w przestrzeni wystawy (tzw. kino).

Park i wieża widokowa

Po zwiedzaniu muzealnych wnętrz zapraszamy na spacer po muzealnym parku, gdzie zobaczycie m.in. pomnik/rzeźbę „Przejście” według projektu Józefa Szajny, a także będziecie mogli wjechać na wieżę widokową dawnego szybu Warszawa II, skąd z wysokości 40 metrów podziwiać można Strefę Kultury i panoramę Katowic. Wjazd na wieżę jest uzależniony od warunków pogodowych.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedIn