Spotkanie promujące komiks Muzeum Śląskiego „Nasze Muzeum”

Z okazji obchodów jubileuszu 90-lecia Muzeum Śląskiego chcieliśmy porozmawiać z mieszkańcami o historii naszego regionu w sposób intymny i osobisty, poznać historie, które składały się na ich codzienność, zarówno tę radosną, jak i tę trudną. Opowiedziane historie zostały zilustrowane, a następnie zebrane w jeden album „Nasze Muzeum”.

Na spotkaniu, które odbędzie się 7 grudnia o godzinie 13.00 w przestrzeni Forum 2 na Śląskich Targach Książki w MCK Katowice, będziemy opowiadać o pomyśle powstania komiksu, o pracy reporterskiej związanej ze zbieraniem historii i o kulisach współpracy ponad 20-osobowego zespołu złożonego 12 rysowników, scenarzysty, dwóch koordynatorów, całego działu wydawniczego i wielu pracowników Muzeum Śląskiego, którzy wspomagali projekt swoją wiedzą historyczną i doświadczeniem.

Opowieści, które nas łączą.

Spotkanie promujące komiks Muzeum Śląskiego „Nasze Muzeum”

7.12.2019 //  godz. 13.00 // Śląskie Targi Książki, MCK Katowice – przestrzeń Forum 2

Uczestnicy:

Scenarzysta komiksu: Tomasz Kontny,

Rysownik: Marek Turek

Koordynator projektu:  Monika Wolak

Moderator: Matylda Sęk-Iwanek (Uniwersytet Śląski, Śląska Akademia Komiksu)

Wyjątkowy komiks na 90-lecie Muzeum Śląskiego // „Nasze Muzeum”.

Muzeum Śląskie zostało utworzone przez Sejm Śląski 23 stycznia 1929 roku jako pomnik 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Od 90 lat stanowi ważny dla regionu i Polski ośrodek gromadzenia zabytków kultury. Jest miejscem, w którym jednocześnie prezentowane są dzieła dawnej i współczesnej sztuki. Jego 90-letnia tradycja nie wynika z nieprzerwanej działalności czy niezmienności siedziby, ale poprzez istnienie kolekcji oraz realizowanie misji ukazywania na tle ogólnopolskim dziedzictwa ziemi śląskiej.

Historia to jednak również – a może przede wszystkim – życie codzienne, a zwłaszcza przedmioty, którymi się otaczamy. Wszystko to, co nigdy nie trafia na strony podręczników, a jednak towarzyszy nam każdego dnia. To właśnie te zwykłe-niezwykłe przedmioty i związane z nimi opowieści stały się inspiracją do stworzenia wyjątkowego komiksu z okazji jubileuszu Muzeum Śląskiego. Stanowi on swego rodzaju wirtualną wystawę eksponatów opowiadających o skomplikowanych, tragicznych i zabawnych losach swoich właścicieli na przestrzeni ostatnich stu lat.

Zależało nam, aby to nasi odwiedzający opowiedzieli o tym, co było dla nich ważne i wzruszające w minionych dziesięcioleciach, dlatego praca nad albumem rozpoczęła się od publicznej zbiórki przedmiotów, która odbywała się w Muzeum Śląskim w listopadzie 2018 roku. Następnie autor scenariusza spotykał się z wybranymi osobami. Na bazie wywiadów powstały scenariusze do zestawu miniatur, które zostały następnie narysowane przez grono utalentowanych polskich rysowników i rysowniczek.