Stanisław Baczyński // Tamten rok, dwudziesty pierwszy…

Stanisław Baczyński // Tamten rok, dwudziesty pierwszy... 1Jednym z dowódców „Grupy Wawelberga” był Stanisław Baczyński, oficer Wojska Polskiego, skierowany na Górny Śląsk do prac przy organizacji działań dywersyjnych. Urodził się w 1890 roku we Lwowie, był synem powstańca styczniowego. W czasie studiów związał się z ruchem socjalistycznym i działał w Polskiej Organizacji Wojskowej. Wstąpił jako ochotnik do Legionów Polskich i służył w 1. Pułku Ułanów. Po I wojnie światowej pracował w polskim wywiadzie wojskowym, gdzie zlecono mu działania na Górnym Śląsku. Współtworzył z kpt. Puszczyńskim „Wawelbergiem” plan akcji „Mosty”. Używał pseudonimu „Bittner” („Büttner”). Po akcji „Mosty”, w czasie walk powstańczych dowodził jednym z oddziałów.

Po zakończeniu III powstania działał jako literat i publicysta. Opracowywał na polecenie Wojskowego Biura Historycznego materiały dotyczące plebiscytu i powstań śląskich. Zmarł latem 1939 roku.

W styczniu 1921 roku, gdy Baczyński przebywał na Górnym Śląsku, urodził się jego syn Krzysztof Kamil, jeden z najbardziej znanych polskich poetów XX wieku. Krzysztof Kamil Baczyński poległ w powstaniu warszawskim w wieku 23 lat.

Jan Sasor

Cykl Tamten rok, dwudziesty pierwszy… przybliża codzienność, przełomowe wydarzenia i ludzi tamtych czasów. Przypomnimy je w serii krótkich artykułów, ilustrowanych fotografiami oraz wizerunkami eksponatów ze zbiorów Muzeum Śląskiego. Artykuły będą pojawiały się regularnie, w czwartki, przez cały rok.  Cyklowi towarzyszyć będzie pięć edycji konkursu. Aby wziąć w nich udział, trzeba będzie odpowiedzieć na pytania odnoszące się do historii publikowanych w jego ramach. Dla osób, które otrzymają największą liczbę punktów, przygotowaliśmy nagrody.  Formularz konkursowy będzie publikowany na stronie muzeum wraz z ostatnim artykułem każdej edycji.

>>> Przejdź do specjalnie dedykowanej zakładki dotyczącej całego cyklu edukacyjnego pn. Tamten rok, dwudziesty pierwszy…, gdzie publikowane będą artykuły o tematyce powstańczej.