Studencki październik – bilety dla studentów za 1zł

Muzeum Śląskie po raz kolejny zaprasza studentów do skorzystania ze specjalnej oferty. Z okazji rozpoczynającego się roku akademickiego przez cały październik studenci mogą zwiedzać wystawy w Muzeum Śląskim za złotówkę! Promocja obowiązuje w kasach za okazaniem legitymacji studenckiej.

Wśród wystaw stałych, które można zwiedzić, znajdują się:

• Galeria sztuki polskiej 1800–1945

Wystawa stała, na której prezentowane są najważniejsze prądy i zjawiska artystyczne obejmujące okres od 1800 do 1945 r. Na wystawie znajdują się dzieła wybitnych twórców, m.in. Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Aleksandra Gierymskiego czy Stanisława Witkiewicza. Kolekcja ta jest reprezentatywnym przykładem malarstwa polskiego XIX i XX wieku w skali ogólnokrajowej.

• Galeria sztuki polskiej po 1945 roku

Wystawa stała prezentująca najważniejsze prądy i zjawiska artystyczne występujące po roku 1945 wzbogacona o prace wykonanie współcześnie. Na wystawie znajdują się prace artystów najwybitniejszych, mających znaczący wpływ na kształt i rozwój powojennej sztuki polskiej, np. Władysława Hasiora, Andrzeja Wróblewskiego, Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego, Zdzisława Beksińskiego, Grupy Łódź Kaliska, Lecha Majewskiego, Zbigniewa Libery, Natalii Lach-Lachowicz i wielu innych.

• Galeria plastyki nieprofesjonalnej

Prezentacja zjawiska plastyki nieprofesjonalnej na Górnym Śląsku oparta na pracach najciekawszych twórców z lat 1945–2012. Główną jej część poświęcono ruchowi amatorskiemu na Śląsku. Do konstrukcji wystawy użyto metafory kopalni, która łączy trzy istotne dla tradycji śląskiej obszary – strefę podziemną, powierzchnię i niebo, kojarzące się ze śląską triadą: Bóg, praca, rodzina. Uzupełnieniem są prace członków grupy Gwarek 58 związanej z KWK Katowice oraz wybitnych przedstawicieli jednego z najciekawszych zjawisk plastyki nieprofesjonalnej – sztuki outsiderów.

• Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości

Ekspozycja prezentuje najbardziej znaczące dokonania teatru europejskiego, począwszy od jego antycznych korzeni, aż po poszukiwania sceny współczesnej.

• Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów

Multimedialna opowieść o Górnym Śląsku od czasów najdawniejszych do roku 1989. Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów archeologicznych, etnologicznych oraz historycznych, uzupełnieniem są obiekty wchodzące w skład kolekcji działów Sztuki oraz Plastyki Nieprofesjonalnej. Znaleziska archeologiczne zgromadzone w wyodrębnionej części wystawy są dokumentami najstarszej historii tego regionu.

• Galeria śląskiej sztuki sakralnej

Wystawa prezentująca wybitne dzieła sztuki sakralnej od czasów średniowiecza po renesans i barok. Wpisuje się w program ekspozycji stałych poświęconych historii, kulturze i sztuce Śląska. Wszystkie dawne obiekty kultu i jednocześnie dzieła sztuki pochodzą z terenu Górnego Śląska.

• Przestrzeń edukacyjna „Na tropie Tomka”

Wystawa stała inspirowana przygodami Tomka Wilmowskiego, młodego bohatera powieści Alfreda Szklarskiego. Jest to nowoczesna przestrzeń edukacyjna dla rodzin z dziećmi, w której odnajdą swoje miejsce zarówno dziadkowie, rodzice, jak i najmłodsi członkowie rodziny. Narracja wystawy została zaprojektowana tak, żeby łączyć pokolenia we wspólnym odkrywaniu świata za pomocą zmysłów i twórczych wyzwań.

Wystawy czasowe prezentowane w tym czasie w Muzeum Śląskim:

• Galeria jednego dzieła. Mirosław Bałka [(.;,:?!–…)]

Instalacja site specific przygotowana specjalnie do monumentalnej Galerii jednego dzieła. Uwaga Mirosława Bałki koncentruje się na kondycji ludzkiego organizmu i jego ograniczeniach. Odwołując się do problemu zanieczyszczenia powietrza i specyfiki pokopalnianej przestrzeni (korytarze będące częścią instalacji przywołują na myśl wyrobiska górnicze), artysta mówi o kruchej granicy między życiem i śmiercią. Więcej >>

• Męska rzecz

Wystawa „Męska rzecz” podejmuje temat roli mężczyzny oraz znaczenia męskości w polskiej kulturze. Pokazuje, jak na przestrzeni wieków kształtował się stereotypowy wizerunek mężczyzny, jak zmieniało się pojęcie męskości i jak dziedzictwo poszczególnych epok kształtowało to stereotypowe postrzeganie w przypadku różnych grup społecznych. Przy pomocy oryginalnych rekwizytów, przedmiotów codziennego użytku, elementów garderoby i innych „męskich rzeczy” wystawa charakteryzuje społeczno-kulturowy kontekst kształtowania się takiego wzorca męskości. Więcej >>

• 10. Triennale Grafiki Polskiej

Triennale Grafiki Polskiej jest prestiżowym przeglądem polskiej grafiki współczesnej, ukazującym dokonania artystów tworzących w medium graficznym – począwszy od odbitek stworzonych za pomocą klasycznych technik warsztatowych, takich jak litografia czy miedzioryt, poprzez serigrafię i druk cyfrowy, aż po animacje i formy przestrzenne. Ambicją TGP jest wyłonienie najbardziej interesujących tendencji artystycznych w tej dziedzinie sztuki. Wystawę pokonkursową 10., jubileuszowej edycji Triennale Grafiki Polskiej będzie można oglądać od 26 października 2018 roku do 27 stycznia 2019 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach. Więcej>>

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo EEA GRANTS - logo