Studencki październik w Muzeum Śląskim

Z okazji rozpoczynającego się roku akademickiego, Muzeum Śląskie po raz kolejny serdecznie zaprasza wszystkich studentów uczelni wyższych do zwiedzania wystaw za symboliczną złotówkę.

W tej promocyjnej cenie przez cały październik będzie można zwiedzać wystawy stałe i czasowe za okazaniem legitymacji studenckiej. Wyjątkowo szeroka oferta proponowana przez Muzeum Śląskie umożliwi każdemu studentowi zainteresowanie się kulturą i sztuką.

Uwaga: zniżkę otrzymują także doktoranci i studenci powyżej 26. roku życia.

Wśród wystaw stałych, które można zwiedzić, znajdują się:

W tym czasie będą prezentowane następujące wystawy czasowe:

Projekt nawiązuje do tradycji wydobycia węgla na Śląsku i do samej architektury Muzeum Śląskiego. Węgiel zbudował Górny Śląsk, ale też nieustannie naznacza jego krajobraz, również ten miejski.  Tytułowe „stopnie nachylenia” odwołują się do klasyfikacji, zgodnie z którą budynki o przechyleniu powyżej 25‰ (2,5 cm różnicy w poziomach na metrze kwadratowym), wynikającym ze szkód górniczych, są nie tylko uciążliwe, ale zagrażają też bezpieczeństwu i nie powinny być dopuszczone do użytkowania.

Interdyscyplinarna wystawa, poprzez którą artysta sprowadza nas do kulminacyjnego momentu osobistych poszukiwań na poziomie twórczym, warsztatowym i duchowym. Tworzy historię alternatywną do współczesności – poszukuje momentu styku cielesności z naturą, przygląda się tej relacji z nieskrępowanej perspektywy. Zaprasza odbiorców do odkrywania prac ukrytych pod warstwami papieru, podczas gdy jego twórczość staje się przewodnikiem i nawigatorem doświadczeń.

Chiharu Shiota jest rozpoznawalną autorką instalacji, w ramach których wypełnia przestrzenie galeryjne sieciami z nici, tworząc labirynty i wplatając w nie rzeczy osobiste lub przedmioty codziennego użytku. Instalacja prezentowana w Galerii jednego dzieła jest refleksją nad tym, co nas tworzy oraz w jaki sposób nasze wspomnienia budują naszą tożsamość w kontekście Górnego Śląska.

Wystawa przedstawia trudny problem roli kobiet w przemyśle w ostatnich 150 latach, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia obydwu wojen światowych w tym procesie. Bardzo ważne przy przygotowywaniu koncepcji ekspozycji było pragnienie zaznaczenia rosnącej roli kobiet w przemyśle, co było przez wiele lat pomijane, oraz przełamanie stereotypu, że kobiety w przemyśle nie potrafiły/potrafią się znaleźć, są fizycznie na taką pracę za słabe, nie jest to ich rola społeczna, ich obecność w zakładzie pracy przynosi nieszczęście.

Na wystawie można odnaleźć historie kobiet aktywnie uczestniczących w powstaniach śląskich i plebiscycie i podejmujących się różnych odpowiedzialnych zadań. W centrum uwagi tej kameralnej, intymnej wręcz ekspozycji znajdują się ciche bohaterki tych wydarzeń – żony, matki czy siostry powstańców, nad których rolą przechodzimy często do porządku dziennego. A to one wzięły na siebie całą odpowiedzialność za opiekę nad rodzinami i ich utrzymanie, gdy mężczyźni byli na wojnie. Celem wystawy jest wydobycie z cienia tej zapomnianej, a niezwykle ważnej zbiorowości, którą tworzyły przecież babcie, ciotki i matki wielu dzisiejszych mieszkańców Śląska.

Zapisz się, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami i promocjami