Stwórz z nami dzieło sztuki – kolorowanki dla dzieci

Ponieważ nie można obecnie – dla dobra nas wszystkich – odwiedzać Muzeum Śląskiego, będziemy prezentować nasze bogate i różnorodne zbiory poprzez stronę internetową oraz media społecznościowe.

Zachęcamy także dzieci do korzystania z kolorowanek przygotowanych przez Muzeum Śląskie. Kolorowanki zostały zainspirowane kolekcją Muzeum Śląskiego a ich autorką jest graficzka Barbara Skrzeczek. Zostały one wydane przez Muzeum Śląskie w formie zeszytowej i są dostępne do kupienia TUTAJ.

Poszczególne kolorowanki będziemy natomiast udostępniać poprzez stronę internetową i media społecznościowe. Zachęcamy do zapisania pliku, wydrukowania i twórczej zabawy w pokolorowanie.

• „Port Audierne w Bretanii” Jana Rubczaka (ok. 1912 r., płótno, olej, ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach).  Plik jest dostępny TUTAJ.
  •  „Powrót z balu” („Sanna”) Józefa Chełmońskiego  (ok. 1879, płótno, olej, ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach). Obraz powtarza, z niewielkimi zmianami, kompozycję z 1873 roku, znaną pod takim samym tytułem (alternatywnie jako „Dziewczyna w saniach”). Oba dzieła zaliczają się do najlepszych z tamtego okresu twórczości malarza. Plik jest dostępny TUTAJ.
  • „Pożegnanie z pracownią” Jacka Malczewskiego, (ok. 1913, płótno, olej, ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach). Jest to autoportret malarza w towarzystwie Parek, boginek losu, z których jedna (po prawej, na drugim planie) ma twarz Marii Balowej, muzy malarza. Plik jest dostępny TUTAJ.

Wizerunek oryginałów jest dostępny na stronie Muzeum Śląskiego w wyszukiwarce zbiorów. Zachęcamy do skorzystania z tego narzędzia, w którym znajdziemy największe dzieła mistrzów polskiego malarstwa od 1800 roku, twórców współczesnych, a także artystów nieprofesjonalnych. Wyszukiwarka zbiorów jest nie lada gratką również dla wielbicieli fotografii oraz obiektów archeologicznych, etnologicznych, jak i z zakresu scenografii. Zbiory są na bieżąco aktualizowane, a interesujące nasz eksponaty możemy znaleźć według kryteriów zawierających nazwę kolekcji oraz m.in. typ obiektu, datę, miejsce powstania i pochodzenia, materiał /surowiec i technikę, nazwisko twórcy oraz hasło przedmiotowe.