Supersiódemka // 7 obiektów na prezent

„Supersiódemka” to cykl krótkich filmów, w których muzealnicy prezentują siedem wybranych przez siebie dzieł sztuki, zagadnień lub obiektów muzealnych.

Wręczanie darów to zwyczaj towarzyszący człowiekowi od zawsze, ważny element kultury znany i praktykowany na całym świecie.  Dawniej wręczanie prezentów było popularne głównie wśród bogatszych warstw społecznych. Wśród chłopów zwyczaj upowszechnił się dopiero w XX w. wraz z poprawą sytuacji bytowej. Obdarowywano się z okazji ważnych wydarzeń rodzinnych czy Świąt, prezent bywał wynikiem przyjętej etykiety, wyrazem sympatii lub wdzięczności.

Jak wszystko inne również prezenty podlegają wpływom zmieniających się czasów i mód. Zmieniają się również okazje do ich wręczania. Dziś prezentujemy Państwu przykłady podarunków z naszej kolekcji etnograficznej. Z chęcią przeczytamy o najbardziej niezwykłych prezentach jakie Państwo otrzymali bądź ofiarowali. Prosimy o nich pisać w komentarzach bądź wysłać na adres email: kolekcjonujprzezycia@muzeumslaskie.pl