Supersiódemka // 7 spojrzeń na cierpienie

„Supersiódemka” to cykl krótkich filmów, w których muzealnicy prezentują siedem wybranych przez siebie dzieł sztuki, zagadnień lub obiektów muzealnych. W kolejnym odcinku, Magdalena Łuków vel Broniszewska z Działu Plastyki Nieprofesjonalnej przedstawi siedem spojrzeń na cierpienie.

Cierpienie jest jednym z fundamentalnych ludzkich uczuć: towarzyszy nam w różnych wymiarach i intensywnościach od początku naszego życia. Zwykliśmy uważać, że jest obezwładniające, przytłaczające, że nie niesie ze sobą niczego dobrego, a tymczasem to właśnie to uczucie często jest siłą napędową twórczości artystycznej. Tak dzieje się chociażby w przypadku bohaterów prezentowanego filmu: Marii Wnęk, Marianny Wiśnios i Władysława Lucińskiego. Cierpienie, którego doświadczali, to prawdziwe, związane z tragicznymi wydarzeniami w ich życiu, ale także wyimaginowane, potęgowane chorobą psychiczną, oddziaływało na tematykę ich prac i intensywność zawartych tam emocji, czyniąc z ich twórczości aktywność niepośledniego formatu.