Świąteczna jazda z Muzeum Śląskim

• Data wydarzenia : 31.03.2010

Od 25 marca Muzeum Śląskie serdecznie zaprasza na świateczna przejażdzkę zabytkowym tramwajem.  Po Śląskim Bożym Narodzeniu w zabytkowym tramwaju przypomnimy tym razem zwyczaje związane ze Świętami Wielkiej Nocy. Na tę nietypową przejażdżkę muzeum zaprasza do 6 kwietnia.

Świąteczny tramwaj zobaczymy w Bytomiu, Chorzowie, Katowicach, Rudzie Śląskiej, Sosnowcu oraz Zabrzu. Wystawę będzie można zwiedzać na wybranych przystankach lub – dzięki przyłączeniu się do akcji KZK GOP – odbyć niecodzienną przejażdżkę w towarzystwie muzealnych eksponatów.

W atmosferę zbliżających się świąt wczujemy się dzięki oryginalnym rzeźbom współczesnych artystów – Józefa Szypuły z Czechowic–Dziedzic i Andrzeja Pochopienia z Kuźni Raciborskiej, kostiumom i rekwizytom obrzędowym wielkanocnej straży grobowej tzw. Turków z Koziegłówek oraz Judasza ze Skoczowa. Zaprezentowane zostaną także fotografie ciekawych zwyczajów wielkanocnych oraz archiwalne kartki wielkanocne.

Poprzednie edycje „Świątecznej jazdy…” od pierwszej chwili spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem i sympatią mieszkańców naszego regionu, którzy chętnie w rodzinnym towarzystwie podróżowali muzealnym tramwajem. Podczas pierwszej akcji wystawę zwiedziło 1.600 osób, podczas ostatniej około 3.000. Mamy nadzieję, że tym razem świąteczny tramwaj przewiezie jeszcze więcej pasażerów.

Rozkład jazdy

rozkład

Autorzy rzeźb: Józef Szypuła, Andrzej Pochopień

Autorzy projektu: Krzysztofa Frankowska, Leszek Jodliński
Realizacja: Beata Bieniek, Danuta Piękoś
Kurator ekspozycji oraz tekst „Śląska Wielkanoc”: Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko
Aranżacja: Mariusz Paluchiewicz, Krzysztof Głuch, Tomasz Raczyński

Informacje o sponsorze:

Tauron Polska Energia SA jest liderem sprzedaży energii elektrycznej w Polsce. Prąd sprzedawany przez Grupę Tauron dociera do 4 mln klientów: potężnych przedsiębiorstw przemysłowych, małych rodzinnych firm oraz  gospodarstw domowych. Grupa Tauron działa na obszarze równym niemal jednej piątej powierzchni kraju. Zatrudnia ok. 28 tys. osób. Zajmuje się: wydobyciem, produkcją, dystrybucją i handlem energią, dzięki temu zachowuje kontrolę nad procesem jej wytwarzania i dostarczania.

Partner akcji

Sponsor główny