Sztuka w przybliżeniu // E. Jerominek – „Słonko w kopalni”

Edeltrauda Jerominek przez wiele lat przykładnie prowadziła dom i wychowywała dzieci. Nigdy nie myślała, że będzie malować obrazy, ale wszystko się zmieniło kiedy zaczęła odprowadzać swoją córkę na zajęcia z malarstwa. „Słonko w kopalni” to opowieść o pracy górnika jak i wnętrzu kopalni. Na pierwszy rzut oka widzimy twarz górnika a nad nią rozbłyskającą lampę na hełmie oświetlającą wnętrze kopali. Natomiast kiedy się przyjrzymy, widać innych pracujących górników.
O artystce i jej pracy opowiada Sonia Wilk, teoretyk sztuki, kurator wystaw ogólnopolskich i międzynarodowych, kustosz. Autorka tekstów katalogów licznych wystaw plastyki nieprofesjonalnej. Od 2008 r. jest kierownikiem Działu Plastyki Nieprofesjonalnej Muzeum Śląskiego w Katowicach.