Sztuka w przybliżeniu // Marek Idziaszek – „Dzielnica śmieciarzy”

Obrazy Marka Idziaszka często zaskakują odbiorców nieprawdopodobną wręcz dbałością o szczegóły. Biorąc pod uwagę jak trudną techniką artysta wykonuje swoje prace, możemy z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że są to arcydzieła przedstawiające codzienność, na którą składają się sceny z życia, z zauważonych na ulicy sytuacji. Autor jest bacznym obserwatorem rzeczywistości, a w swych pracach nie przemilcza elementów i scen, których często nie zauważamy w codziennym pędzie. O obrazie pt. „Dzielnica śmieciarzy” opowiada Sonia Wilk – teoretyk sztuki, kurator wystaw ogólnopolskich i międzynarodowych, kustosz i kierownik Działu Plastyki Nieprofesjonalnej. Od przeszło 20 lat bada wszelkie zjawiska związane z szeroko pojętą sztuką nieprofesjonalną (art brut, outsider art, art naif, insita i in.)

Sztuka w przybliżeniu to cykl prezentacji dzieł z kolekcji Muzeum Śląskiego, w którym pokazujemy nasze bogate i różnorodne zbiory, opatrzone kuratorskim komentarzem.

→ zobacz inne nagrania w ramach Sztuki w przybliżeniu