Sztuka w przybliżeniu // św. Mikołaj

Aktualnie św. Mikołaja znany jest jako sympatyczny staruszek z długą brodą, w czerwonym stroju i czapce z pomponem. Według różnych wersji zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię lub Biegun Północny. W sprawny sposób zastąpił on w powszechnej świadomości tradycyjny wizerunek świętego Mikołaja, biskupa z Miry, który pochodził z bogatej rodziny. Odziedziczył po rodzicach ogromny majątek, ale uznał, iż nie potrzebuje takiej ilości bogactwa i postanowił podzielić się z biednymi i potrzebującymi dziećmi.

W większości Europy, w tym w Polsce, mikołajki obchodzone są tradycyjnie 6 grudnia jako wspomnienie św. Mikołaja, biskupa z Miry. Rankiem tego dnia dzieci, które przez cały mijający rok były grzeczne, znajdują prezenty ukryte pod poduszką, w buciku lub innym specjalnie przygotowanym w tym celu miejsku.

O wizerunkach św. Mikołaja opowiada Andrzej Holeczko-Kiehl, kurator i współautor wystaw z zakresu sztuk pięknych prezentowanych w Polsce i za granicą. Autor licznych publikacji. Interesuje się problematyką ochrony dóbr kultury, treściami dzieł sztuki i kontekstami sztuki.