Sztuka w przybliżeniu // Paweł Wróbel – „Zabawy dziecięce”

Zanim zaczna malować, najpierw sie długo wszystkiemu przypatruja, a potem roz-dwa przeciepuja to widziane na płótno… A co maluja? No cóż by innego – śląski krajobraz mo sie rozumieć… Jo od tego nigdy nie odleca, bo jo to ukochoł.

– P. Wróbel

Paweł Wróbel (1913–1984) to jeden z najbardziej rozpoznawanych śląskich artystów nieprofesjonalnych. Urodzony w ubogiej rodzinie górniczej, wychowywał się wśród szopienickich familoków i okolicznych hałd, co miało niebagatelny wpływ na jego przyszłą twórczość. Swą edukację zakończył na trzeciej klasie szkoły powszechnej i od tego momentu zarabiał na własne utrzymanie. Już wówczas ujawnił się w chłopcu talent plastyczny, gdy na kartki papieru zaczął przenosić sceny z ulubionych westernów i sprzedawał je za drobne sumy.

Po II wojnie światowej związał się zawodowo z kopalnią „Giesche” (obecnie „Wieczorek”), najpierw jako ładowacz, później jako rębacz. Wieczorami, po ciężkim dniu pracy, oddawał się jednak swej największej pasji, jaką było malarstwo. Przełomowym momentem w życiu artystycznym Wróbla stała się wystawa twórczości plastycznej górników zorganizowana w 1946 roku przez związki zawodowe. Udział w wystawie skłonił go do uczestnictwa w zajęciach plastycznych odbywających się w przyzakładowej świetlicy, którą w późniejszym czasie przekształcono w przyzakładowy dom kultury. To tam zapoznał się z różnymi technikami i rozwinął swe umiejętności malarskie. Wkrótce, wraz z coraz częstszymi konkursami i wystawami, twórczość Pawła Wróbla zdobyła uznanie odbiorców, w tym znawców sztuki tak zwanego pogranicza.

Z biegiem lat Wróbel stworzył styl bezsprzecznie wyróżniający go na tle twórczości innych artystów nieprofesjonalnych. Charakterystyczne dla jego malarstwa stały się obrazy prezentujące życie codzienne mieszkańców osiedli robotniczych. Uwieczniał obchody świąt, miejskie festyny, odpusty. Malował kolorowe familoki, ogródki działkowe czy stragany targowe. Jego twórczość, mocno osadzona w realiach śląskiego pejzażu, zawsze ukazywała to, co jemu samemu najbliższe. Misją Pawła Wróbla stało się zatrzymanie w czasie zmieniającego się Śląska wraz z całym jego kolorytem, tradycją i obyczajowością.

Jednym z przykładów takiej tematyki stał się obraz „Zabawy dziecięce”, przedstawiający scenkę rodzajową rozgrywającą się na jednym z podmiejskich podwórek. Na pierwszym planie widzimy siedmioro bawiących się dzieci, którym towarzyszy pasąca się koza. Wszystkiemu przygląda się stojący tuż obok dziadek z fajką w ustach. Na drugim planie widzimy charakterystyczne dla twórczości Pawła Wróbla mieniące się kolorami familoki. W tle przemysłowy pejzaż Śląska z kopalnianymi kominami, wyciągami, wieżą ciśnień i hałdami, na których w dzieciństwie bawił się artysta.

Obrazy Pawła Wróbla to przede wszystkim opowieści o świecie, który na jego oczach zaczął zanikać, to pamiątki po Śląsku, którego już nie ma. Podziwiać je można na wystawie stałej w Galerii plastyki nieprofesjonalnej Muzeum Śląskiego w Katowicach.

opracowanie: Katarzyna Kościelny

Muzyka: Happy Child by AlekSound