Tamten rok, dwudziesty pierwszy… // Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku

Cykl Tamten rok, dwudziesty pierwszy… przybliża codzienność, przełomowe wydarzenia i ludzi tamtych czasów. Przypomnimy je w serii krótkich artykułów, ilustrowanych fotografiami oraz wizerunkami eksponatów ze zbiorów Muzeum Śląskiego. Artykuły będą pojawiały się regularnie, w czwartki, przez cały rok.  Cyklowi towarzyszyć będzie pięć edycji konkursu. Aby wziąć w nich udział, trzeba będzie odpowiedzieć na pytania odnoszące się do historii publikowanych w jego ramach. Dla osób, które otrzymają największą liczbę punktów, przygotowaliśmy nagrody.  Formularz konkursowy będzie publikowany na stronie muzeum wraz z ostatnim artykułem każdej edycji.

Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku - przyjazd na Śląsk przewodniczącego Komisji generała Henri Le Rond. Powitanie na dworcu kolejowym.

Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku – przyjazd na Śląsk przewodniczącego Komisji generała Henri Le Rond. Powitanie na dworcu kolejowym. Źródł: NAC

Zakończenie I wojny światowej całkowicie zmieniło Europę. Wielkie monarchie rozpadły się na mniejsze państwa narodowe. Zmieniły się systemy polityczne. Jednym z krajów, które skorzystały na tych przemianach, była Polska, która po ponad wieku rozbiorów odzyskała niepodległość. Zaczął się trudny czas walki o jej utrzymanie i o granice państwa. Przejawem tego były dwa powstania śląskie.

Aby uspokoić sytuację na Śląsku alianci postanowili przejąć administrację i wprowadzić wojska rozjemcze. O przynależności Śląska do Polski lub do Niemiec zadecydować miał plebiscyt. Nad jego przygotowaniem czuwała Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku (fr. Commission Interalliée de Gouvernement et de Plébiscite de Haute Silésie). Komisja w imieniu aliantów kontrolowała terytorium Górnego Śląska i sprawowała tu tymczasowy zarząd. Podstawą do jej powołania był traktat wersalski (art. 88). W skład komisji wchodzili przedstawiciele zwycięskich mocarstw europejskich – Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Pracami kierował Francuz gen. Henri Le Rond, Wielką Brytanię reprezentował płk Harold F.P. Percival, a Włochy gen. Armando de Marinis. Jej główna siedziba znajdowała się w Opolu. Komisja objęła władzę na Górnym Śląsku 11 lutego 1920 roku.

Jan Sasor

>>> Przejdź do specjalnie dedykowanej zakładki dotyczącej całego cyklu edukacyjnego pn. Tamten rok, dwudziesty pierwszy…, gdzie publikowane będą artykuły o tematyce powstańczej.