Wirtuozi wyobraźni. Teatralne rysunki postaci i przestrzeni w twórczości artystów współczesnych z kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach

Już 26 lutego otwarta zostanie nowa wystawa czasowa „Wirtuozi wyobraźni. Teatralne rysunki postaci i przestrzeni w twórczości artystów współczesnych z kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach”, którą będzie można oglądać w budynku Centrum Scenografii Polskiej.

Prezentacja rysunków wykonanych ołówkiem, tuszem lub pastelami na papierach – obok kolaży lub obrazów malowanych na płótnie fotograficznym – odzwierciedla wielość technik w pracach inicjowanych decyzją o zaznaczeniu punktu, a następnie przedłużeniu go i stworzeniu kreski. Tak uproszczony opis podkreśla znaczenie gestu artysty, świadczy o charakterze i ekspresji jego warsztatu, a także wskazuje podstawowe znaczenie procesu intelektualnego zmierzającego do stworzenia zapisu modelu świata, czyli układu relacji między człowiekiem a przestrzenią. Ten podstawowy problem scenograficzny jest eksponowany w dziełach wybitnych polskich artystów, takich jak Jan Berdyszak, Bohdan Cieślak, Jerzy Gurawski, Tadeusz Kantor, Jadwiga Mydlarska-Kowal, Jerzy Skarżyński, Janusz Wiśniewski, reprezentujących dokonania kolejnych pokoleń mistrzów, którzy utrzymują ze sobą krytyczny dialog.

Ta wystawa to niezwykła okazja do spojrzenia na twórczość scenografów dokumentujących pracę nad spektaklami w formie szkiców i rysunków. Równie interesujące jest ukazanie rozwoju procesu twórczego, który objawia się widzowi dopiero w momencie dokonania syntezy sztuk łączącej różnorodność materii i technik będących tworzywem warsztatu artysty. Poszukiwania służące ukazaniu uniwersalnego języka sztuki, dla której podstawą jest rysunek, stwarzają okazję do zestawienia projektów scenograficznych z obrazami, a także do połączenia kolekcji tworzących zbiory sztuki współczesnej Muzeum Śląskiego w Katowicach.

kurator: Agnieszka Kołodziej-Adamczuk

projekt przestrzeni: Krystian Banik

26.02.2021- 18.04.2021

Muzeum Śląskie w Katowicach ul. T. Dobrowolskiego 1 / budynek Centrum Scenografii Polskiej