Serdecznie zapraszamy na cykl oprowadzań autorskich. W każdą sobotę o 14.00 pracownicy Muzeum będą towarzyszyć Wam w odkrywaniu ekspozycji stałych i czasowych.

Bilety w cenie 7 zł do nabycia w kasach i online.

Maksymalna liczba uczestników oprowadzania: 15 osób.

Terminy:

• 4.09.2021 / sobota / godz. 14.00 / Galeria sztuki polskiej po 1945 roku

Temat: Artystów współczesnych poetyka bólu

Prowadząca: Joanna Szeligowska-Farquhar

KUP BILET

Doświadczenie bólu, zarówno fizycznego, jak i psychicznego, jest udziałem niemal każdej istoty ludzkiej. Towarzyszą mu cierpienie i dyskomfort, ograniczenia ciała i duszy, wywołujące zazwyczaj działania zmierzające do zmniejszenia bądź eliminacji odczuwanego bólu.

To powszechne doznanie u artystów – osób szczególnie  wrażliwych i obdarzonych nieprzeciętną wyobraźnią – może się stać źródłem przeżyć wyjątkowych, rzucając cień na kształt i emanację ich twórczości. Spojrzenie na dzieła przez pryzmat bolesnych przeżyć ich autorów jest poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie, czy cierpienie nadaje inny, ważny wymiar i przesłanie dziełom sztuki.

• 25.09.2021 / sobota / godz. 14.00 / Promień z Saturna. Malarstwo Teofila Ociepki

Temat: Sny o Arkadii. Kraina łagodności Teofila Ociepki

Prowadząca: Sonia Wilk

KUP BILET

Oprowadzania kuratorskie po wystawie „Promień z Saturna” poza przybliżeniem założeń scenariusza oraz ciekawostek związanych z tworzeniem ekspozycji,  każdorazowo nawiązują do prezentacji wystawy stałej w Galerii Plastyki Nieprofesjonalnej.
Twórczość Ociepki budzi często skrajne emocje wśród teoretyków i historyków sztuki – dla jednych bywa przejawem kiczu, braku umiejętności technicznych i świadomości rozwiązań formalnych, dla drugich jest urocza (o ile można mówić o takiej kategorii w sztuce), bezpretensjonalna i przede wszystkim szczera, gdyż nieobciążona niczym, co może ograniczać swobodę twórczą wykształconego artysty.