Wspólna oferta Muzeum Śląskiego w Katowicach i Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie

Zapraszamy do skorzystania ze wspólnej oferty Muzeum Śląskiego w Katowicach i Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.

Bilet kupiony na wystawę „Stambuł. Dwa światy, jedno miasto” w MCK, upoważnia do zakupu za 1 zł biletu do Muzeum Śląskiego i odwrotnie – bilet kupiony w Muzeum Śląskim upoważnia do zakupu za 1 zł biletu na wystawę w MCK. Oferta obowiązuje do 2 września 2018 roku.

Na uczestników wakacyjnej akcji czekają upominki. Po okazaniu biletów wstępu do obu instytucji zwiedzający otrzyma katalog do wystawy Daniego Karavana pt. „Makom. Esencja miejsca. ” realizowanej w 2015 roku w MCK w Krakowie.

Wystawę „Stambuł. Dwa światy, jedno miasto” oglądać można w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury przy Rynku Głównym 25 w Krakowie. Stambuł, „miasto miast”, inne, choć przecież europejskie. Fascynowało i przyciągało przez wieki, ale czas od połowy XIX do połowy XX wieku to szczególnie interesujące stulecie budzenia się nowoczesności Turcji, jej europeizacji. Wystawa daje wyjątkową możliwość zanurzenia się w klimat codziennego życia stambulczyków, zachowany na archiwalnych fotografiach i pocztówkach, a także na obrazach i rysunkach zauroczonych orientem polskich artystów, w tym Jana Matejki.

Wystawa opowiada o codzienności miasta i o zamieszkujących je ludziach. Nie mogło na niej zabraknąć słynnych stambulskich psów i kotów. Pokazuje też gruntowne zmiany społeczne i obyczajowe, jakie dokonywały się od czasów tanzymatu do republiki, jak na przykład pierwsze głosowanie kobiet w zaimprowizowanej komisji wyborczej.

Zdj. ilustrujące: Identyfikacja wystawy „Stambuł. Dwa światy, jedno miasto” realizowanej w Galerii MCK w Krakowie.

Wspólna oferta Muzeum Śląskiego w Katowicach i Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie 1

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo EEA GRANTS - logo