Wydarzenia towarzyszące do wystawy „Duch natury i inne bajki”

Serdecznie zapraszamy na szereg spotkań, oprowadzań i wykładów towarzyszących trwającej wystawie Duch natury i inne bajki. 20-lecie kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING.

Poniżej rozpiska wydarzeń. Ulotkę z programem można także pobrać w wersji PDF.

OPROWADZANIA AUTORSKIE:

Spotkania prezentują autorską interpretację dzieł, kontekstów historycznych, artystycznych i społecznych, a także poruszają głębiej jeden z wybranych wątków – kluczy do wystawy.

6 grudnia / piątek / 18.00 / Paulina Wytrych / oprowadzanie w języku angielskim

30 stycznia / czwartek / 18.00 / dr Seweryn Kuter

5 marca / czwartek / 18.00 / Kamila Bondar

12 marca / czwartek / 18.00 / dr Michał Burdziński

2 kwietnia / czwartek / 18.00 / Andrzej Holeczko-Kiehl

9 kwietnia / czwartek / 18.00 / Kamila Bondar

23 kwietnia / czwartek / 18.00 / Joanna Szeligowska-Farquhar

wstęp 7 zł / spotkanie przy kasach

SPACERY ARTYSTYCZNE PO WYSTAWIE:

Twórcy dzieł prezentowanych na wystawie zapraszają na oprowadzania autorskie.

7 stycznia / wtorek / 18.00 / Iza Tarasewicz

11 lutego /wtorek / 18.00 / Karolina Jabłońska

wstęp bezpłatny / spotkanie przy kasach

OPROWADZANIA Z AUDIODESKRYPCJĄ:

8 stycznia / środa / 11.00

15 kwietnia / środa / 11.00

wstęp 1 zł / spotkanie przy kasach / zapisy: dostepnosc@muzeumslaskie.pl

OPROWADZANIA KURATORSKIE:

13 lutego / czwartek / 18.00

18 kwietnia / sobota / 14.00

wstęp 7 zł / spotkanie przy kasach / oprowadzanie: Marek Pokorný

WRAŻLIWE ODCZAROWYWANIE SZTUKI / WYKŁAD:

Aby postulowane przez współczesnych artystów odczarowanie sztuki mogło się dokonać, trzeba uwolnić wrażliwość zmysłową spod panowania racjonalności. Zapraszamy na filozoficzne oprowadzanie po wystawie.

8 stycznia / środa / 18.00 wstęp 1 zł / spotkanie przy kasach

prowadzenie: Małgorzata Kądziela, Uniwersytet Śląski

OPOWIEŚCI SZKATUŁKOWE:

Zaproszeni kuratorzy i autorzy wystaw na spotkaniach dotyczących wybranych przez siebie dzieł sztuki zaproponują ich nową interpretację. Pomysł oparty jest na konstrukcji powieści Jana Potockiego „Rękopis znaleziony w Saragossie”, którą możemy zacząć czytać w dowolnym miejscu.

26 lutego / środa / 18.00 / Marta Lisok, BWA w Katowicach

25 marca / środa / 18.00 / Urszula Mikoś, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

21 kwietnia / wtorek / 18.00 / Joanna Rzepka-Dziedzic, Galeria Szara w Katowicach (+ tłumaczenie w polskim języku migowym) / wstęp wolny

29 kwietnia / środa / 18.00 / Andrzej Tobis, ASP w Katowicach

wstęp 1 zł / spotkanie przy kasach

„BAŁWAN W LODÓWCE”, CZYLI SZTUKA  WSPÓŁCZESNA DLA NAJMŁODSZYCH / WARSZTATY RODZINNE INSPIROWANE PUBLIKACJĄ DLA DZIECI:

Łukasz Gorczyca w zabawny i lekki sposób przybliża dzieciom świat rzeźby, malarstwa, performansu i fotografii. Proste historie o Bartku i Matyldzie są doskonałym punktem wyjścia do rozmów o sztuce z odbiorcą w każdym wieku.

15 stycznia / środa / 11.00

22 stycznia / środa / 11.00

wstęp 9 zł / spotkanie przy kasach

DUCH NATURY W KADRZE:

Muzeum Śląskie i Silesia Film zapraszają na projekcje filmowe towarzyszące wystawie „Duch natury i inne bajki”.

28 stycznia / wtorek / 16.00 / 20.00 / „Rękopis znaleziony w Saragossie”, reż. Wojciech Jerzy Has; „Pokot”, reż. Agnieszka Holland

9 lutego / niedziela / 16.00 / 18.00 / „Tajemniczy ogród”, reż. Agnieszka Holland; „Duża ryba i begonia” reż. Xuan Liang, Chun Zhang

Kino Kosmos, ul. Sokolska 66 / bilety: www.kosmos.pl

O TYM, JAK ZNAKOMITA  BYWA NOWA SZTUKA:

Obcowanie z wyjątkowo różnorodną, często zdumiewającą lub wstrząsającą, twórczością artystów współczesnych rodzi pytania o jej sens i sposoby istnienia, potencjał i siłę oddziaływania. Rozmowa z ekspertami o sztuce sondującej i wyrażającej ducha naszych czasów (może więc nas samych) oraz o jej kolekcjonowaniu powinna rozwiać sporo narosłych wokół niej wątpliwości i zbliżyć nas do sedna sprawy.

25 lutego / wtorek / 18.00 wstęp bezpłatny / p. -4, sala I / goście: Hanna Wróblewska, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Kamila Bondar,
Fundacja Sztuki Polskiej ING, dr Seweryn Kuter, Muzeum Śląskie w Katowicach / prowadzenie: dr Michał Burdziński, Muzeum Śląskie w Katowicach

MUZEALNY UNIWERSYTET SENIORA / OPROWADZANIE PO WYSTAWIE:

11 marca / środa / 11.00

wstęp 1 zł / spotkanie przy kasach

„DUCH NATURY I INNE BAJKI” OCZAMI  DZIECKA / WARSZTATY:

Warsztaty dla dzieci, które będą okazją do rozwinięcia kreatywności oraz rozważań o nieprzewidywalności sztuki.

5 stycznia / niedziela / 11.00 / Agata Ingarden

5 kwietnia / niedziela / 11.00 / Katarzyna Przezwańska

wstęp 9 zł / spotkanie przy kasach

„DUCH NATURY I INNE BAJKI” / OPROWADZANIE W POLSKIM JĘZYKU MIGOWYM:

18 kwietnia / sobota / 11.00 / Dzień Wolnej Sztuki

wstęp 1 zł / spotkanie przy kasach / oprowadzanie: Michał Justycki

CHLAPNIĘCIA, DRAPNIĘCIA I PLAMY / WARSZTATY DLA RODZIN Z DZIEĆMI ZE SPEKTRUM AUTYZMU Z CYKLU „KTÓRĘDY DO SZTUKI”:

19 kwietnia / niedziela / 12.00 wstęp 9 zł / spotkanie przy kasach

Wszystkie wydarzenia odbywają się w siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1.

Na projekcje filmowe zapraszamy do Kina Kosmos, ul. Sokolska 66.