Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2013

• Data wydarzenia : 29.05.2014

14 maja 2014 roku, podczas uroczystej gali w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Muzeów odbyło się ogłoszenie wyników XXXIV edycji Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2013.

Ideą corocznego konkursu ogłaszanego i nadzorowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest uhonorowanie najciekawszych projektów ze wszystkich dziedzin działalności muzealnej, wyrażenie uznania dla pracy twórców i realizatorów dokonań muzealnych oraz upowszechnianie nowatorskich rozwiązań organizacyjnych. Sybilla jest konkursem branżowym, w trakcie którego są prowadzone wszechstronne konsultacje ze środowiskiem muzealników związane ze zmianami zachodzącymi w funkcjonowaniu muzeów, uwzględniającymi przesunięcia akcentów i nowe obszary muzealnej aktywności.

W tegorocznej edycji uczestniczyły muzea z całej Polski, o różnym statusie organizacyjnym i profilu działania. Do konkursu zgłoszono niemal 250 projektów. Grand Prix trafiło do Muzeum Narodowego w Krakowie za projekt rewitalizacji Oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie. Warto podkreślić, że aż 5 instytucji muzealnych z województwa śląskiego zostało wyróżnionych – w tym Muzeum Historii Katowic, które nagrodzono Sybillą w kategorii Wystawy Etnograficzne.

Laureatom i wyróżnionym instytucjom gratulujemy sukcesu!

Lista laureatów i wyróżnionych:

Kategoria WYSTAWY SZTUKI

Laureatem zostało Muzeum Narodowe w Szczecinie z ekspozycją zatytułowaną „1913. Święto wiosny. Wystawa jubileuszowa w stulecie otwarcia Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Szczecinie”

Wyróżnieni:

Muzeum Narodowe w Warszawie – „Mark Rothko. Obrazy z National Gallery of Art w Waszyngtonie”

Muzeum Sztuki w Łodzi – „Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm”

Kategoria WYSTAWY HISTORYCZNE I ARCHEOLOGICZNE

Nagrodzono Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie za wystawę „Primus inter pares”.

Wyróżnieni:

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu – „Utracone nadzieje. Ludność żydowska w województwie śląskim/katowickim w latach 1945–1970”

Muzeum Narodowe we Wrocławiu – „Oręż europejski”

Kategoria WYSTAWY ETNOGRAFICZNE

Sybillą 2013 uhonorowano Muzeum Historii Katowic za ekspozycję „Woda i mydło najlepsze bielidło. W pralni i maglu na Nikiszowcu”

Wyróżnieni:

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej – „Od sukna po jedwab – stroje ludowe ze zbiorów Muzeum w Bielsku-Białej”

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy – „Z wiejskiego domu na uniwersytet”

Kategoria WYSTAWY PRZYRODNICZE I TECHNICZNE

Nagrodzono Muzeum Architektury we Wrocławiu za wystawę „Heinrich Lauterbach. Architekt wrocławskiego modernizmu”

Wyróżnieni:

Muzeum w Gliwicach – „Naturalista, czyli Wilhelm von Blandowski w Australii”

Muzeum Kinematografii w Łodzi – „Od negatywu do kopii”

Kategoria PRZEDSIĘWZIĘCIA O TEMATYCE MARTYROLOGICZNEJ

Uhonorowano w tej kategorii Muzeum Wojska w Białymstoku za akcję społeczno-kulturalną „Wyrwa w pamięci”

Wyróżnieni:

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu – „Po wojnie. Obóz pracy w Łambinowicach”

Muzeum Stutthof w Sztutowie – „Żydzi w KL Stutthof”

Kategoria EDUKACJA

Nagrodę przyznano Muzeum Narodowemu w Poznaniu za projekt „Co ma koronka do wiatraka? Niderlandy”

Wyróżnieni:

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli – Program edukacyjny „E-grosik”

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius – Dotknąć obrazu. Malczewski – Szymborska – Antoniszczak

Kategoria KONSERWACJA I OCHRONA DZIEDZICTWA KULTURY

Sybilla 2013 trafiła do Muzeum Narodowego we Wrocławiu za konserwację 86 witraży i zespołów witrażowych z kolekcji MNWr.

Wyróżnieni:

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – Restauracja i konserwacja zabytkowych elementów oryginalnego wyposażenia dawnej rozdzielni Skansenu Górniczego „Królowa Luiza” w Zabrzu

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – Konserwacja unikatowej części kolekcji kostiumów teatralnych ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

Kategoria DIGITALIZACJA I NOWE TECHNOLOGIE

Uhonorowano Muzeum Sztuki w Łodzi za projekt „Podszepty”

Wyróżnieni:

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – Udostępnienie i digitalizacja zbiorów 2D w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy – Wortal internetowy www.wyczolkowski.pl

Kategoria PROJEKTY NAUKOWO-BADAWCZE

Nagrodzono Muzeum Sopotu za projekt „Sopocianie 1945–1948”.

Wyróżnieni:

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu – Projekt naukowy „Badania nad ceramiką bolesławiecką”

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy – FONTES – wieloaspektowe, interdyscyplinarne badania dziedzictwa pierwszych Piastów

Kategoria PUBLIKACJE

Nagrodzono Muzeum Historyczne Miasta Krakowa za Krakowscy artyści i ich sztuka w latach 1939–1945

Wyróżnieni:

Zamek Królewski na Wawelu – Zegary i zegarki w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu. Broń drzewcowa w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha – Utamaro Kitagawa (1753–1806). Katalog dzieł artysty w kolekcjach polskich (tom 1) , Utamaro. Inne spojrzenie (tom 2)

Kategoria INWESTYCJE

Laureatem zostało Muzeum Narodowe w Krakowie za rewitalizację Oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie

Wyróżnieni:

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi – Adaptacja budynku Kotłowni Centralnego Muzeum Włókiennictwa na cele muzeum interaktywnego – zakończenie rewitalizacji kompleksu „Białej Fabryki”