Wyjątkowy pokaz filmów podczas Industriady

Podczas trwającej w dniu 9 czerwca Industriady zapraszamy do Muzeum Śląskiego na seanse filmów o kobietach w przemyśle. Tradycyjny projektor z taśmą 35 mm przeniesie widzów w świat dawnego kina. Terkot filmowej taśmy w dawnym magazynie odzieży to sposób na podróż w czasie, którą warto odbyć.

Program projekcji filmowych:

Godz. 14.30-18.00 filmy dokumentalne:

„Robotnice”
reż. Irena Kamieńska
Polska, 1980, 16 min
Poruszający obraz pracownic zakładów lniarskich w Krośnie autorstwa reżyserki, która zaliczana jest do najwybitniejszych dokumentalistek w historii polskiego kina. Irena Kamieńska zajmuje miejsce szczególne w polskim dokumencie jako twórczyni, która z uważnością i wyczuciem potrafiła opowiadać o ludziach przegranych. Poprzez przywołanie ich historii, dodawała wartości ich życiu. Film wielokrotnie nagradzany m.in.: 1981 – MFFK w Oberhausen: FIPRESCI i nagroda twórców katolickich oraz międzynarodowego jury ekumenicznego; MFFK w Krakowie: Złoty Smok i nagroda za montaż; 1981 – nagroda Ministra Kultury i Sztuki II stopnia.

„Próba mikrofonu”
reż. Marcel Łoziński
Polska, 1980, 19 min
Główną osią narracyjną są rozmowy przeprowadzone przez pracownika studia radiowego funkcjonującego przy zakładzie „Pollena Uroda” z pracownicami i pracownikami fabryki kosmetyków. Ich przemyślenia na temat warunków pracy znacząco odbiegają od oczekiwań dyrekcji, która nakazuje ocenzurowanie wypowiedzi bohaterów wywiadów.
Jeden z obrazów Marcela Łozińskiego, w którym twórca nie tylko ujawnia rozdźwięk pomiędzy hasłami socjalistycznej propagandy a realnym życiem konkretnych ludzi, ale także zwraca uwagę na stronniczość środków przekazu

Godz. 18.15
„Autobus odjeżdża o 6.20”
reż. Jan Rybkowski
wyst.: Aleksandra Śląska, Jerzy Duszyński, Hanka Bielicka
Polska, 1954, 97 min
Film w reżyserii Jana Rybkowskiego „Autobus odjeżdża 6.20“ z 1954 roku zaliczany jest do tzw. „filmów produkcyjnych“, które opowiadały o socjalistycznej przebudowie kraju. „Autobus…“ przedstawia historię Krystyny – fryzjerki z niewielkiej miejscowości, która decyduje się odmienić swoje życie. Bohaterka przyjeżdża na Śląsk i postanawia zostać spawaczką. Komunistyczna propaganda jest tu połączona z dramatem obyczajowym i historią emancypacji. Przykuwająca uwagę Aleksandra Śląska w roli Krystyny, a w tle zapadające w pamięć krajobrazy przemysłowego Śląska. Czy Krystynie uda się spełnić marzenie o pracy w zakładzie przemysłowym a jednocześnie odzyskać miłość i rodzinę? Wszystko zależy od tego, czy odjedzie autobusem o 6.20.

Pełny program Industriady znajdziecie TUTAJ

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo EEA GRANTS - logo