Wystawa „Dzieje wędrującej kolekcji” w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży

Muzeum Śląskie w Katowicach przygotowało we współpracy z Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży wystawę czasową prezentującą dzieje śląskiej kolekcji, stworzonej przed II wojną światową przez Tadeusza Dobrowolskiego, uzupełnionej po restytucji Muzeum Śląskiego oraz obiektami depozytowymi. Wystawa prezentowana będzie w Łomży od 11 sierpnia do 11 listopada 2019 r.

Specyfika polskiej twórczości przedwojennej została pokazana przez pryzmat dzieł wybitnych indywidualności artystycznych, malarzy kilku epok, do których należą m.in. Olga Boznańska, Józef Brandt, Józef Chełmoński, Jacek Malczewski i Leon Wyczółkowski. Artyści w zaciszu własnych pracowni i w plenerach z pasją tworzyli portrety, pejzaże i sceny rodzajowe, w których odbijały się piękno rodzimego krajobrazu, długa i trudna historia oraz wielokulturowe społeczeństwo przedwojennej Polski. Ich dzieła stworzyły niezwykłą kolekcję sztuki polskiej XIX i XX wieku. Powstawała ona na przestrzeni kilkunastu lat w czasach międzywojnia i miała znaleźć swoje miejsce w przestrzeni specjalnie dla niej stworzonej – w niezwykle nowoczesnym jak na owe czasy gmachu Muzeum Śląskiego w Katowicach. Z powodu wybuchu II wojny światowej do realizacji tych planów wówczas nie doszło. Dziś wybrane dzieła można zobaczyć na wystawie w Łomży.

Wystawa, powstała w porozumieniu z partnerem projektu – Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży, prezentuje fragment kolekcji sztuki polskiej Muzeum Śląskiego w Katowicach, obejmującej polskie malarstwo i rzeźbę do 1945 roku. Na ekspozycji znajdują się prace powstałe w latach 1612-1929 autorstwa 38 artystów.

Dzieje wędrującej kolekcji

Sztuka polska ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach