Wystawa „Gołębie serce Jerzego Sewiny”

Zapraszamy na wystawę towarzyszącą trwającego w dniach 8 czerwca-10 sierpnia 2018 XI Art Naif Festiwalu. Wystawa zatytułowana „Gołębie serce Jerzego Sewiny” eksponowana będzie w Galerii Szyb Wilson przy ul. Oswobodzenia 1 od 8 czerwca do 10 sierpnia.

Kurator wystawy: Sonia Wilk

Gołębie serce Jerzego Sewiny

Nad fenomenem sztuki naiwnej zastanawiało się wielu autorów i różnie ją definiowało.  Najpiękniej sens tej sztuki oddał na początku XX wieku marszand, kolekcjoner i odkrywca francuskich naiwistów Wilhelm Uhde nazywając ich „malarzami gołębiego serca”. Sztandarowym przykładem sztuki naiwnej jest malarstwo Jerzego Sewiny (1932-2001), dla którego twórczość stała się odskocznią i ratunkiem w nieszczęściu. Pracując na kopalni uległ bowiem wypadkowi, w wyniku którego miał uszkodzony kręgosłup i stracił władzę w nogach. Przez następne trzydzieści lat poruszał się na wózku. Szczęśliwym zrządzeniem losu w szpitalu poznał lidera grupy plastycznej działającej przy kopalni „Bielszowice”– Władysława Lucińskiego, który zachęcił go do malowania. Zapisany na płótnach świat Jerzego Sewiny to kraina szczęśliwości i łagodności, arkadia dzieciństwa i urzeczywistnienie marzeń. – Sonia Wilk, Muzeum Śląskie.

Wystawa "Gołębie serce Jerzego Sewiny"

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo EEA GRANTS - logo