WYSTAWA: Śląskie ofiary Katynia

• Data wydarzenia : 05.05.2010

[9 kwietnia – 6 maja]

Muzeum Śląskie we współpracy ze Stowarzyszeniem Rodzina Katyńska w Katowicach i katowickim oddziałem IPN od 9 kwietnia do 5 maja zaprasza na ekspozycję poświeconą tragicznym losom mieszkańców Śląska pomordowanych w obozach specjalnych w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku.

Muzeum Śląskie przyłącza się do obchodów 70-tej rocznicy zbrodni katyńskiej. Aby upamiętnić zamordowanych i ukazać lokalny wymiar tragedii, twórcy wystawy skupili się na kilkunastu postaciach z listy ofiar związanych ze Śląskiem pochodzeniem, miejscem pracy czy służby. Postacie pomordowanych ukazane zostaną poprzez pryzmat pamiątek po nich; przedmiotów, zdjęć, dokumentów przechowywanych przez rodziny. Wystawa pokaże, kim były ofiary zbrodni katyńskiej. W powszechnej świadomości funkcjonuje obraz oficerów Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy policji, a tymczasem w życiu cywilnym to przede wszystkim prawnicy, inżynierowie, nauczyciele.

Eksponaty zaprezentowane na wystawie pochodzą zarówno z Muzeum Wojska Polskiego (autentyczne przedmioty z ekshumacji w miejscu pochowania ofiar), jak i z zasobów Muzeum Śląskiego i zbiorów prywatnych. Wystawę uzupełniają powiększenia zdjęć dokumentujące odkrycia grobów w Katyniu w 1943 roku oraz fotografie zbrodniarzy wraz z opisami oraz facsimile dokumentów z decyzją o egzekucji, a także portrety ofiar.

Wystawa ma podtrzymać pamięć o zbrodni i uczcić ofiary, przede wszystkim te pochodzące z Górnego Śląska i związane z nim służbą i pracą. Krewnych, znajomych, sąsiadów, którzy wróciliby tutaj, gdyby zbrodnicza kula nie położyła kres ich życiu.

Wystawa objęta programem aktywnego zwiedzania>>>

Opakowanie po paczce z odzieża dla Romualda Lukasa zwróconą Kozielska powodu śmierci adresataSzabla oficerska Wilhelma Schmisheumera

Kurator wystawy: Jarosław Racięski

Partnerzy wystawy: