Wystawa szopek ze zbiorów Muzeum Śląskiego

Okres świąt Bożego Narodzenia to czas niezwykły – pojawia się uroczysty wystrój domu, wokół roztacza się zapach potraw i dźwięk świątecznych melodii. Zapraszamy do przedłużenia atmosfery świątecznego czasu i obejrzenia szopek z kolekcji Muzeum Śląskiego.

Ekspozycja szopek pn. „Po kolędzie…” dostępna jest w budynku Centrum Scenografii Polskiej przy ul. T. Dobrowolskiego do dnia 6.01.2019. Bilety w cenie 1 zł.

_____

„Wokół zimowych świąt”. Program towarzyszący świątecznej prezentacji szopek:

• „Stała pod śniegiem panna zielona…” – warsztaty bożonarodzeniowe dla rodzin z dziećmi w wieku 6-10 lat – KUP BILET

22.12.2018, godz.: 11:00-12:30, budynek CSP, cena 9 zł/dziecko (opiekunowie bezpłatnie), możliwość kupienia biletów w systemie biletowym oraz w kasach muzeum – maksymalna ilość uczestników 20

Strzelania z bata nie będzie, ale będzie równie głośno, kolorowo i świątecznie. W czasie warsztatów zostanie wyjaśniona tajemnica, kto mógł zostać jukacem w czasie żywieckich godów. Dla odważnych pojawi się szansa na przymierzenie maski diabła i śmierci. A potem wszyscy zasiądziemy do wykonania ozdób świątecznych.

Prowadzenie: Agata Picheń-Kowalska

• „Wokół zimowych świąt. Katolicyzm” – spotkanie dla dorosłych

28.12.2018, godz. 16:00 – 17:30, wystawa świąteczna w budynku CSP, bilety: 1 zł  – KUP BILET

Narodziny i dzieciństwo Jezusa to temat w Ewangeliach kanonicznych ledwie wspomniany. Może dlatego obrosły tyloma legendami, pasjonującymi opowieściami o cudach i niezwykłych wydarzeniach towarzyszących Jezusowi już od pierwszych chwil na Ziemi. Te historie posłużą jako kanwa oprowadzania po świątecznej wystawie w Muzeum Śląskim. To nie są bajki dla dzieci, z dzisiejszej perspektywy mogą się wydać naiwne czy okrutne. Sceneria świątecznych szopek, będzie doskonałym tłem do wysłuchania tych mało znanych opowieści.

Prowadzenie – Beata Grochowska

• „Wokół zimowych świąt. Judaizm” – spotkanie dla dorosłych

29.12.2018, godz. 15:00 – 16:30, sala edukacyjna A, bilety: 1 zł – KUP BILET

Dlaczego Chanuka jest nazywana Świętem Świateł? Jak wygląda chanukowa lampa? Dlaczego świąteczne potrawy przygotowywane są na oliwie?  O Chanuce w żydowskiej tradycji porozmawiamy z judaistką i członkinią Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce – dr Zofią Kusztal. W ramach wydarzenia samodzielne zwiedzanie wystawy świątecznej w budynku CSP.

• „Wokół zimowych świąt. Prawosławie” – spotkanie dla dorosłych

05.01.2019, 15:00-16:30, sala edukacyjna A, bilety: 1 zł – KUP BILET

Dlaczego prawosławne Boże Narodzenie obchodzone jest w styczniu? Jak wygląda bożonarodzeniowa ikona? Czym różni się prosfora od opłatka? Na temat bożonarodzeniowej tradycji opowie nam proboszcz parafii prawosławnej w Sosnowcu  – ks. dr Mikołaj Dziewiatowski. W ramach wydarzenia samodzielne zwiedzanie wystawy świątecznej w budynku CSP.

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo EEA GRANTS - logo