Wystawa „Twarze powstańców” // dworzec PKP w Katowicach

W czwartek 15 lipca, miała miejsce uroczystość nadania dworcowi PKP w Katowicach imienia Konstantego Wolnego. Z tej okazji, w holu budynku, została otwarta wystawa „Twarze powstańców”. Jest to drugi z  pięciu dworców, na których można zobaczyć tę ekspozycję.

Otwarcie ekspozycji towarzyszące nadaniu imienia dworcowi, to kolejny raz, kiedy Muzeum Śląskie mogło włączyć się w uroczystości jubileuszowe związane z upamiętnieniem powstań śląskich. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele PKP S.A. oraz środowisk społecznych, naukowych, kulturalnych i politycznych, a także wnuk nowego patrona dworca. Wystawę uroczyście otworzyła Dyrektor Muzeum Śląskiego Maria Czarnecka.

Ekspozycja „Twarze powstańców” poświęcona została postaciom wybranych uczestników powstań śląskich. Jej wyjątkowość polega na prezentacji sylwetek wybranych powstańców oraz działaczy, takich jak Wojciech Korfanty czy Henryk Sławik, a także tych mniej znanych, jak Wiktor Polewka czy Nikodem Sobik, w osobistym wymiarze, obejmującym także wątki rodzinne, działalność w dwudziestoleciu międzywojennym i bardzo często dalsze tragiczne losy po wybuchu II wojny światowej.

Oprócz niepublikowanych dotychczas fotografii i dokumentów ze zbiorów rodzinnych potomków bohaterów ekspozycji przedstawiono również wiele ciekawych wątków historycznych, takich jak: sytuacja społeczno-polityczna na Górnym Śląsku po I wojnie światowej – konsekwencje traktatu wersalskiego, odzyskanie niepodległości, powstania śląskie, plebiscyt na Górnym Śląsku i powrót części Górnego Śląska do Polski w 1922 roku.

Wystawa została zrealizowana przez fundację Ślązacy.pl, powstała z inicjatywy historyka i publicysty dr. Andrzeja Krzystyniaka, a jej autorem jest Łukasz Kobiela. Obszerny zestaw ilustracji uzupełniają materiały pochodzące m.in. z Biblioteki Śląskiej, Wojskowego Biura Historycznego, Instytutu Pamięci Narodowej i Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Ekspozycja będzie prezentowana w następujących terminach:

– Warszawa Centralna – 3.07 – 19.07.2021

– Katowice – 15.07.2021 – 29.07.2021