WYSTAWA: Vivat Insita. Świat idealny Pawła Garncorza

• Data wydarzenia : 31.07.2010

[8 lipca – 3 października]

Wystawa rysunków Pawła Garncorza jest drugą prezentacją w ramach cyklu „Vivat Insita”. Muzeum Śląskie zainicjowało w 2009 roku cykl promujący artystów często niedocenianych i nieznanych szerszej publiczności, gdyż zazwyczaj nieświadomi wartości tego, co robią, nie zabiegają ani o promocję, ani o uznanie.

Paweł Garncorz urodził się i mieszka w Katowicach. Od wielu lat uczestniczy w zajęciach prowadzonych przez Warsztat Działań Twórczych „Unikat”. Jego prace cechuje przede wszystkim wnikliwa obserwacja rzeczywistości – niczym pracowity budowniczy lub natchniony urbanista „buduje” cegła po cegle budynki i „konstruuje” miasta, pieczołowicie wyrysowując każdą ulicę. Najważniejsze jest oddanie zachodzących pomiędzy przedmiotami stosunków i wzajemne powiązanie detali. Musi być wszystko – każdy przedmiot, każdy szczegół. Proporcje, perspektywa, reguły rządzące światem przedstawianym na obrazie-rysunku to sprawy, którymi autor się nie interesuje – dla niego ważniejszy jest detal.

Paweł Garncorz, Dąbrowa Górnicza, wł. Muzeum ŚląskiePaweł Garncorz, Muzeum Śląskie, wł. ŚląskiePaweł Garncorz, Nikiszowiec, wł. Muzeum Śląskie

Konferencja ART BRUT>>>

Kurator wystawy: Sonia Wilk

Eksponaty na wystawie pochodzą ze zbiorów:
Galerii Szyb Wilson
Stowarzyszenia Unikat