Wystawy plenerowe poświęcone powstaniom śląskim // 2 maja, Park Śląski

W ramach obchodów 100. rocznicy powstań śląskich Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza 2 maja 2021 roku na dwie wystawy plenerowe „Twarze powstańców” oraz „Hołd i podziw walczącym Górnoślązakom” – echa III powstania śląskiego na terenie Polski, prezentowane w przestrzeni Parku Śląskiego. Zachęcamy do spędzenia weekendu z historią naszego regionu!

Wojciech Korfanty, udekorowany girlandą, przemawia do tłumu mieszkańców i delegatów sprzed gmachu Teatru Śląskiego na rynku katowickim podczas ceremonii wkroczenia wojsk polskich do Katowic po zakończeniu podziału ziem górnośląskich między Polską a Niemcami, 20 czerwca 1922 r.

Pierwsza z prezentowanych wystaw pod tytułem „Twarze powstańców”, poświęcona postaciom wybranych uczestników powstań śląskich, została zrealizowana przez Fundację Ślązacy.pl przy wsparciu Programu Wieloletniego Niepodległa.
Wyjątkowość wystawy polega na prezentacji sylwetek wybranych powstańców śląskich oraz działaczy, takich jak Wojciech Korfanty czy Henryk Sławik, a także tych mniej znanych, jak Wiktor Polewka czy Nikodem Sobik, w osobistym wymiarze, obejmującym także wątki rodzinne, działalność w dwudziestoleciu międzywojennym i bardzo często dalsze tragiczne losy po wybuchu II wojny światowej.

Oprócz niepublikowanych dotychczas fotografii i dokumentów ze zbiorów rodzinnych potomków bohaterów ekspozycji przedstawiamy również wiele ciekawych wątków historycznych, takich jak: sytuacja społeczno-polityczna na Górnym Śląsku po I wojnie światowej – konsekwencje traktatu wersalskiego, odzyskanie niepodległości, powstania śląskie, plebiscyt na Górnym Śląsku i powrót części Górnego Śląska do Polski w 1922 roku.

Obszerny zestaw ilustracji uzupełniają materiały pochodzące m.in. z Biblioteki Śląskiej, Wojskowego Biura Historycznego, Instytutu Pamięci Narodowej i Narodowego Archiwum Cyfrowego. Wystawa powstała z inicjatywy historyka i publicysty dr. Andrzeja Krzystyniaka, a jej autorem jest Łukasz Kobiela.

Po prezentacji 2 maja 2021 roku w Parku Śląskim wystawę będzie można zobaczyć w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Wystawy plenerowe poświęcone powstaniom śląskim – 2 maja Park Śląski

Powstańcy artylerzyści I baterii artylerii polowej „włoskiej” Grupy Południowej Wojsk Powstańczych, autor nieznany, ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach

Druga wystawa plenerowa pod tytułem „Hołd i podziw walczącym Górnoślązakom”echa III powstania śląskiego na terenie Polski skupia się na stosunku społeczeństwa innych regionów Polski do wydarzeń na Śląsku. Z wystawy można się dowiedzieć o ciekawych inicjatywach propowstańczych, o reakcjach mieszkańców poszczególnych części kraju na powstanie oraz poznać miejsca, w których się gromadzono, aby wyrażać poparcie dla biorących udział w tym patriotycznym wydarzeniu.

Znaczącym elementem ekspozycji są cytaty prasowe ukazujące atmosferę w poszczególnych miastach, stanowisko mieszkańców wobec decyzji politycznych, euforię poparcia dla walczących oraz ogólne głosy wzywające do wspólnej mobilizacji. Nie zabraknie również przeglądu istotnych wydarzeń historycznych, które miały związek z III powstaniem śląskim w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Lwowie oraz w Zagłębiu Dąbrowskim. Dzięki tej wystawie chcemy przypomnieć mieszkańcom województwa śląskiego, jak Polska reagowała w 1921 roku na te ważne dla Górnego Śląska dni.