Zapraszamy na wirtualne zwiedzanie przestrzeni ekspozycji. Jeśli nie mieliście dotąd okazji, by zwiedzić te wystawy albo chcielibyście powrócić do ekspozycji i prezentowanych obiektów – jest taka możliwość. Stworzyliśmy wirtualny spacer po wystawach, gdzie szczegółowo ujęty został każdy detal. Zachęcamy do odbycia internetowej wycieczki po muzeum:

• „Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda”: TUTAJ
  • „Zajawka. Śląski hip-hop 1993-2003”: TUTAJ

Zachęcamy również do korzystania z wyszukiwarki zbiorów online, w której największe dzieła mistrzów polskiego malarstwa od 1800 roku, twórców współczesnych, a także artystów nieprofesjonalnych. Dla miłośników sztuki mamy obrazy Malczewskiego, Chełmońskiego, Boznańskiej, jak i Witkacego. Jeśli interesujecie się Grupą Janowską i Gwarkiem 58 to macie możliwość podziwiania śląskich pejzaży Erwina Sówki, Jana Nowaka czy Pawła Wróbla. Ta kolekcja obfituje także w zdjęcia m.in. Maxa Steckela górnośląskiego fotografa przełomu XIX i XX wieku, który był pionierem fotografii przemysłowej. W 1928 roku ukazało się jego najsłynniejsze dzieło „Czarne Diamenty” („Schwarze Diamanten”). Teka zawiera 31 fotograwiur ukazujących pracę górników, widoki ogólne kopalni, maszynerię oraz fragmenty osiedli robotniczych w Kostuchnie i Giszowcu.  Poza tym odnajdziecie obiekty archeologiczne, etnologiczne, jak i scenograficzne. Zbiory są na bieżąco aktualizowane, m.in. od kilku dni można oglądać zdjęcia z cyklu „Turniej motocyklowy” autorstwa znanej fotograficzki Rozalii Jury lub pejzaże przemysłowego Śląska Tadeusza Kluby wykonane w latach 70. XX w. Interesujące eksponaty możecie wyszukać według kryteriów zawierających nazwę kolekcji oraz m.in. typ obiektu, datę, miejsce powstania i pochodzenia, materiał /surowiec i technikę, nazwisko twórcy oraz hasło przedmiotowe.

Zapisz się, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami i promocjami