Wyzwolona energia w Centrum Scenografii Muzeum Śląskiego

• Data wydarzenia : 29.07.2011

Centrum Scenografii Polskiej, oddział Muzeum Śląskiego od 6 lipca 2011 zaprasza na prezentację polskiego projektu pokazywanego na właśnie zakończonym praskim Quadriennale. Jedyną planowaną w Polsce prezentację projektu Agaty Skwarczyńskiej i Ewy Machnio będzie można zobaczyć do 29 lipca.

Praskie Quadriennale (P.Q.) to realizowane spotkanie środowisk i twórców scenografii scenicznej, sztuki performatywnej i wizualnej z Europy i krajów świata. Tegoroczna edycja, trwająca od 16 do 26 czerwca, składała się nie tylko z narodowych wystaw, lecz także z konferencji, seminariów, warsztatów architektonicznych, wystaw prac studentów kierunków scenografii i sztuk wizualnych. Polska obecność na P.Q. 2011 miała kilka odsłon. Nad całością czuwał Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W Katowicach pokażemy przeniesiony z Pragi projekt dwóch artystek Agaty Skwarczyńskiej i Ewy Machnio zatytułowany Liberated Energy (Wyzwolona energia). Projekt, poza interesującymi walorami plastycznymi, jest próbą zdefiniowania roli i miejsca widza w przestrzeni sztuki, teatru i włączenia go w obieg zdarzeń, które w białym sześcianie polskiej wystawy sam kształtuje. W warstwie metaforycznej to próba przełamania granicy między sceną a widzem, pokazania, że świat polityki i społeczeństwa jest swoistym otoczeniem sztuki, która – podobnie jak działania artystyczne – na ścianach polskiej prezentacji rozwija się nieograniczenie, spontanicznie.

prezentacja Polski na Quadriennale w Pradze 2011 r prezentacja Polski na Quadriennale w Pradze 2011 r prezentacja Polski na Quadriennale w Pradze 2011 r.

Ponadto podczas ekspozycji zostanie pokazana dokumentacja z wystawy w Pradze, gdzie możliwość stania się uczestnikiem, aktywnym twórcą spowodowała ogromne zainteresowanie polską prezentacją Liberated Energy. Na ścianach powstały kompozycje sgraffitowe (wydrapane), komunikaty, a nawet doszło do (przyjętych) oświadczyn. Teatr i życie, życie i sztuka. Na polską prezentację, która odbędzie się na parterze Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek w Katowicach (skrobaki będą również dostępne), zaprasza Centrum Scenografii Polskiej, oddział Muzeum Śląskiego. Oprócz pawilonu z wystawą narodową będzie można zobaczyć polską ekspozycję z sekcji architektury i sekcji studenckiej. Wystawy te będą prezentowane w pomieszczeniach Centrum Scenografii Polskiej.

PQ_material_prasowy>>>

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo EEA GRANTS - logo