Zamknięcie Galerii sztuki polskiej po 1945 roku

Informujemy, że weekend 20–21 listopada to ostatni moment żeby zobaczyć wystawę stałą Galeria sztuki polskiej po 1945 roku.

W ciągu dwóch najbliższych miesięcy nastąpi przygotowanie przestrzeni ekspozycyjnej dla nowego projektu wystawienniczego: Poza Edenem. Sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach. Będzie to długoterminowa prezentacja dzieł w znacznej mierze niepokazywanych. Powrót stałej galerii sztuki współczesnej i najnowszej – w odmienionym kształcie – zaplanowano na pierwszą połowę 2023 roku.

Pomysł wystawy Poza Edenem zrodził się z myślą o pokazie prac pozyskanych do kolekcji muzeum w grudniu 2018 roku. Pierwotnie składały się one na Śląską Kolekcję Sztuki Współczesnej, założoną w Katowicach w 2001 roku i rozwijaną w ramach Narodowego Programu „Znaki Czasu”, zainicjowanego przez ówczesnego ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego i kontynuowanego w poszczególnych województwach kraju. Dzięki staraniom dyrekcji i kustoszy Muzeum Śląskiego, przy dotacyjnym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, kolekcja prawie w całości trafiła do zbiorów muzeum i tym samym wydatnie powiększyła ich potencjał.

Wystawa obejmie malarstwo, rzeźbę, grafikę, fotografię, wideo-art, instalacje oraz obiekty konceptualne świadczące o dużej inwencji i swobodzie formalnej dwóch pokoleń polskich twórców. W swoich pokładach tematycznych i estetycznych jest to sztuka intelektualna i sensualna zarazem, różnorodna treściowo i wizualnie, która wciąga w świat poznawania życia, zmagań, lęku, buntu i kontemplacji.