Zaplanuj sobie muzeum. Zapraszamy do konsultacji społecznych

Muzeum Śląskie i Fundacja Napraw Sobie Miasto zapraszają do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych dotyczących zagospodarowania przestrzeni publicznej na północnym terenie Muzeum.

Muzeum Śląskie przygotowuje się do kolejnych etapów rewitalizacji, które obejmą pokopalniane budynki zlokalizowane pomiędzy obecnie funkcjonującymi obiektami a ulicą Nadgórników – m.in. kuźnię i warsztat oraz kompleks szybu Bartosz. Ponadto na wskazanym terenie powstanie nowa przestrzeń publiczna na mapie Katowic. Właśnie tej przestrzeni będą dotyczyły konsultacje prowadzone przez Fundację Napraw Sobie Miasto.

Przeprowadzone zostaną badania potrzeb i oczekiwań osób, które będą korzystać z nowej przestrzeni Muzeum. Uczestnicy konsultacji będą mogli opowiedzieć, co chcieliby robić na objętym konsultacjami terenie, z kim chcieliby tam przyjść, jak powinno wyglądać otoczenie. W trakcie konsultacji zaprezentowane zostaną dwie koncepcje przygotowane przez firmę Home of Houses. Każdy będzie mógł je skomentować i ocenić. W ten sposób powstanie społeczna ocena przykładowych koncepcji, która pomoże w odpowiednim zagospodarowaniu terenu Muzeum.

Konsultacje społeczne w wersji stacjonarnej prowadzone były w sobotę, 8 września, w godzinach 10.00–18.00 w punkcie konsultacyjnym przy wieży szybu Warszawa II.

Osoby, które nie były w stanie przyjść do punktu, mogą wypełnić krótką, obrazkową ankietę internetową, dostępną TUTAJ. Ankieta dostępna jest online do niedzieli 16.09.

Efektem pracy konsultantów będzie raport z wytycznymi do koncepcji zagospodarowania. Na tej podstawie firma Home of Houses stworzy projekt zagospodarowania terenu Muzeum.

Fundacja Napraw Sobie Miasto to organizacja wywodząca się z Katowic, działająca na terenie całej Polski. Pomaga samorządom we włączaniu mieszkańców w proces zarządzania i projektowania przestrzeni publicznych. Prowadzi badania potrzeb i oczekiwań ich użytkowników oraz organizuje konsultacje społeczne. W ostatnim czasie realizowała projekt „Zielonych Przystanków” we Wrocławiu i współprowadziła proces budżetu obywatelskiego Chorzowa. Obecnie zajmuje się włączeniem mieszkańców Bytomia w proces rewitalizacji ich miasta oraz szkoli lokalnych animatorów rewitalizacji w Dąbrowie Górniczej.

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo EEA GRANTS - logo