Znaczki pocztowe Międzysojuszniczej Komisji // Tamten rok, dwudziesty pierwszy…

Po przejęciu władzy na Górnym Śląsku Komisja Międzysojusznicza wprowadziła własne wzory różnego rodzaju dokumentów, zaświadczeń itp. Wprowadziła również własne znaczki pocztowe, wycofując z obiegu znaczki niemieckie.

Znaczki pocztowe Międzysojuszniczej Komisji // Tamten rok, dwudziesty pierwszy...Trzeba pamiętać, że były to lata kryzysu po I wojnie światowej. Wzory znaczków dla Górnego Śląska przygotowywano pośpiesznie. Mimo staranności w projektowaniu i wykonaniu pojawiały się rozmaite przeszkody, które powodowały różnice między znaczkami. Na przykład różnego rodzaju papier, na którym je drukowano – od białego, przez jasnoszary, szary oraz zawierający drobne kolorowe niteczki. Także farby, których używano do druku, różniły się od siebie. I tak powstawały różne odcienie znaczków o tych samych nominałach. Zdarzało się, że matryce do druku miały drobne uszkodzenia. Bywało i tak, że ze względu na opóźnienia w druku w urzędach pocztowych brakowało znaczków o niskich nominałach, ponieważ ich dostawy nie docierały na czas. W takich razach uciekano się do prostych metod – znaczki o wyższych nominałach cięto na połowę.

Przejściowo – oprócz nowych znaczków – do korespondencji wewnętrznej wykorzystywano niemieckie z nadrukowanym skrótem CIHS oznaczającym Commission Interalliée Haute Silésie (Komisja Międzysojusznicza Górny Śląsk).

Na ilustracji znaczek o nominale 5 fenigów, na którym widoczny jest pejzaż przemysłowy Górnego Śląska oraz gołąbek pokoju. Znaczek pochodzi ze zbiorów Działu Historii Muzeum Śląskiego.

Jan Sasor

Cykl Tamten rok, dwudziesty pierwszy… przybliża codzienność, przełomowe wydarzenia i ludzi tamtych czasów. Przypomnimy je w serii krótkich artykułów, ilustrowanych fotografiami oraz wizerunkami eksponatów ze zbiorów Muzeum Śląskiego. Artykuły będą pojawiały się regularnie, w czwartki, przez cały rok.  Cyklowi towarzyszyć będzie pięć edycji konkursu. Aby wziąć w nich udział, trzeba będzie odpowiedzieć na pytania odnoszące się do historii publikowanych w jego ramach. Dla osób, które otrzymają największą liczbę punktów, przygotowaliśmy nagrody.  Formularz konkursowy będzie publikowany na stronie muzeum wraz z ostatnim artykułem każdej edycji.

>>> Przejdź do specjalnie dedykowanej zakładki dotyczącej całego cyklu edukacyjnego pn. Tamten rok, dwudziesty pierwszy…, gdzie publikowane będą artykuły o tematyce powstańczej.