Żołnierze szkockiego pułku Black Watch // Tamten rok, dwudziesty pierwszy…

Armia brytyjska na Górnym Śląsku, 1921-1922 r. / MŚK/DDM/Fp/1463Nad spokojem na Górnym Śląsku miało czuwać wojsko, międzynarodowymi oddziałami mogła dysponować Komisja Międzysojusznicza.

Głównodowodzącym Naczelnego Dowództwa Wojsk Sprzymierzonych na Górnym Śląsku był Francuz, gen. Jules Gratier. Pod jego komendą znajdowały się siły francuskie (ok. 13 tys. żołnierzy), włoskie (ok. 2650) i brytyjskie (ok. 2300). Miejscowa ludność różnie odbierała obecność obcych żołnierzy. Wiele zależało od tego, czy sympatyzowała ze stroną niemiecką, czy polską. Generalnie rzecz ujmując, Niemcy odnosili się co najmniej niechętnie do Francuzów, w których widzieli ciemiężycieli i przyjaciół Polaków, za to Brytyjczyków i Włochów darzyli sympatią.

Z pewnością zarówno dla żołnierzy alianckich, jak i dla Ślązaków była to okazja do poznania pewnej egzotyki. Niewątpliwie zdziwienie, podziw i żywe emocje wzbudzać musiał wśród miejscowych widok żołnierzy szkockich. Na zdjęciach ze zbiorów Działu Dokumentacji Mechanicznej Muzeum Śląskiego widoczni są żołnierze szkockiego pułku Black Watch (Czarnej Straży) na dzisiejszym placu Sobieskiego w Bytomiu. Zdjęcia najpewniej zostały zrobione 7 lipca 1921 roku.

Jan Sasor

Cykl Tamten rok, dwudziesty pierwszy… przybliża codzienność, przełomowe wydarzenia i ludzi tamtych czasów. Przypomnimy je w serii krótkich artykułów, ilustrowanych fotografiami oraz wizerunkami eksponatów ze zbiorów Muzeum Śląskiego. Artykuły będą pojawiały się regularnie, w czwartki, przez cały rok.  Cyklowi towarzyszyć będzie pięć edycji konkursu. Aby wziąć w nich udział, trzeba będzie odpowiedzieć na pytania odnoszące się do historii publikowanych w jego ramach. Dla osób, które otrzymają największą liczbę punktów, przygotowaliśmy nagrody.  Formularz konkursowy będzie publikowany na stronie muzeum wraz z ostatnim artykułem każdej edycji.

>>> Przejdź do specjalnie dedykowanej zakładki dotyczącej całego cyklu edukacyjnego pn. Tamten rok, dwudziesty pierwszy…, gdzie publikowane będą artykuły o tematyce powstańczej.