Akademia sztuki wideo. Marika Kuźmicz rozmawia z Izabellą Gustowską

Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice

Dostępność:
Polski Język Migowy

Akademia wideo-artu pod nowym szyldem Akademia sztuki wideo rozpoczyna w 2018 roku swoją działalność od cyklu rozmów krytyka/historyka sztuki z zaproszonym przez niego artystą pod wspólną nazwą ARGUEMENTACJA.

Podczas pierwszego spotkania dr Marika Kuźmicz porozmawia z Izabellą Gustowską.

Praca Izabelli Gustowskiej „Względne cechy podobieństwa” (1979), jest zapisem filmowym, ale wybór rejestrowanego przez artystkę motywu, sprawia, że staje się ona czymś w rodzaju realizacji profetycznej, wskazującej, że artystka poświęci zgłębianiu natury wideo kolejne dekady. Bohaterkami filmu było pięć pary bliźniaczek, filmowanych przez artystkę w różnych sytuacjach i w ramach upływu czasu. Kamera rejestrowała zmiany zachodzące stopniowo w młodych kobietach, wychwytując różnice i podobieństwa między rodzeństwem. Należy dodać, że rejestracja jednej pary bliźniaczek została przerwana w dość dramatycznych okolicznościach, gdy jedna z sióstr zachorowała na nowotwór. W nieomal profetycznym geście artystka kilka dni przed lekarską diagnozą, filmowała jedną z kobiet jako nieobecną – jej sylwetka był jedynie zaznaczona na podłodze konturem, natomiast druga, leżąc na podłodze obok konturu, była obłożona kawałkami białego gipsu, przypominającego opatrunki. Gustowska, sama będąc bliźniaczą siostrą (z pary bliźniąt dwujajowych), nieustannie analizowała zjawisko bliźniactwa, wybierając w tym celu adekwatne medium, jakim było wideo. Zauważmy, że wideo poprzez swoją specyfikę, pozwala na jednoczesne bycie i widzenie siebie samego, budując zatem sytuację swoistego rozdwojenia, które może mieć aspekt schizofreniczny lub, patrząc z innej perspektywy, generować sytuację, w której mamy do czynienia z naszym bliźniaczym wizerunkiem. Bliźniacze cechy podobieństwa są pracą stanowiącą punkt początkowy dla tej długofalowej, pogłębionej w czasie refleksji artystki.

Wydarzenie tłumaczone na polski język migowy.

15.02.2018 / czwartek / godz. 18.00

Muzeum Śląskie, ul. Dobrowolskiego 1, poziom -2, Czytelnia

wstęp 1 zł / bilety dostępne przed wydarzeniem

Zapoznaj się ze szczegółowymi warunkami korzystania z usług Muzeum Śląskiego.

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo EEA GRANTS - logo