Artyści stąd. Waldemar Świerzy

Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice

Dostępność:
Polski Język Migowy

Spotkania z sylwetkami nieżyjących artystów, urodzonych na Śląsku, bądź związanych z artystycznym środowiskiem Śląska, których twórczość można znaleźć w zbiorach Muzeum Śląskiego. Cykl wykładów, połączonych z prezentacją dzieł sztuki wybranych artystów. Spotkania będą poruszały zagadnienia związane z życiem artystycznym Śląska w kontekście biografii wybranych artystów, w relacji do tego, co działo się w sferze sztuki na Śląsku, w Krakowie, w Warszawie, na świecie. Wykłady będą tłumaczone na polski język migowy.

Waldemar Świerzy (1931- 2014)

Wykład poświęcony twórczości jednego z najwybitniejszych plakacistów w Polsce, współtwórcy polskiej szkoły plakatu, grafika, ilustratora książek, pedagoga. Katowiczanin,   absolwent  Wydziału Grafiki w  Katowicach, w późniejszych latach związany z warszawskim środowiskiem artystycznym. Charakterystyczna twórczość Waldemara Świerzego rozpoznawalna jest w kraju i  na  świecie.  Artysta jako pierwszy wprowadził do plakatu elementy malarstwa i pozostał temu wierny w swej twórczości.  Zaprojektował gigantyczną liczbę, ponad 1800 plakatów. Tworzył głównie plakaty o tematyce kulturalnej. Jego bogaty dorobek artystyczny prezentujemy w oparciu o własne zbiory muzealne obejmujące  plakaty z różnych okresów twórczości.

Prowadzenie: Henryka Olszewska-Jarema

17.01.2018 / środa / godz. 18.00

Muzeum Śląskie, ul. Dobrowolskiego 1 / poziom -3 / sala A

wstęp 1 zł / bilety dostępne bezpośrednio przed wydarzeniem

Zapoznaj się ze szczegółowymi warunkami korzystania z usług Muzeum Śląskiego.

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo EEA GRANTS - logo