Jestem czajka, ptak wodny. Zwierzęta, Śląsk i Zagłada w twórczości Izabeli Czajki-Stachowicz

Data wydarzenia:

13.06.2017 17:30 - 19:00

Kategoria:

Rodzaj:
Wykłady

Adres:
Biblioteka i czytelnia

Izabela Czajka-Stachowicz to urodzona w Sosnowcu historyczka sztuki i gwiazda warszawskich salonów. Nieoczekiwanie w 1945 roku znalazła się z powrotem na Śląsku.

Tematem wykładu, na który zapraszamy 13 czerwca o godz 17.30 w czytelni Biblioteki, będą katowicki okres w twórczości Czajki-Stachowicz, jej związki z malarstwem Teofila Ociepki czy kariera porucznika milicji. Poruszone zostaną także perspektywy badań autobiografistyki Czajki, czyli ekokrytyka i ekofeminizm.

Wykład poprowadzi dr hab. Marta Tomczok z Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej im. I. Opackiego Uniwersytetu Śląskiego i kierowniczka Centrum studiów nad dyskursami Zagłady. Marta Tomczok jest także redaktor naczelną „Narracji o Zagładzie” oraz autorką m.in. „Metonimii Zagłady. O prozie polskiej lat 1987-2012” (Katowice 2013).

Współorganizatorem wydarzenia jest Centrum Gender Studies działające przy Instytucie Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego.

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo