Dzień Wolnej Sztuki / oprowadzanie

Dorośli i młodzież, Seniorzy

Adres:
Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice

Tematem przewodnim Dnia Wolnej Sztuki tym razem będzie miłość. Porozmawiamy o miłości macierzyńskiej, erotycznej, uczuciach rodzinnych i innych aspektach miłości obecnych w obrazach.Podczas wydarzenia zapraszamy uczestników do powolnego oglądania pięciu prac z muzealnych kolekcji i wspólnej dyskusji na ich temat.

„Świt nas obudził obok siebie…”. Z okazji Dnia Wolnej Sztuki, będziemy mieć szansę poznać różne odcienie miłości. Czy kobiety mogą kochać na zabój i bez pamięci? Ile trzeba zapłacić za miłość?  Czy to normalne, że po nocach śnią się kobiety? I jak wygląda romantyzm po śląsku? Tego oraz więcej blasków i cieni miłości poznać będzie  można dowiedzieć w czasie zwiedzania Muzeum.

Przystaniemy przy takich dziełach jak:

1. Stanisław Wyspiański „Portret żony artysty z synkiem Stasiem” – jako przykład MIŁOŚCI MATCZYNEJ

Obraz posłuży nam do pochylenia się nad matczyną miłością. Jaką rolę odgrywa w życiu dziecka, a jaką w życiu już dorosłego człowieka? Skąd wynika jej siła? Czy matka zawsze kocha? W dyskusji będzie nam towarzyszyć historia Teodory Pytko – matka czwórki dzieci.

1. Stanisław.I. Witkiewicz „Portret kobiety” – jako przykład MIŁOŚĆ DO MĘŻCZYZNY

Do czego zdolna jest zakochana kobieta aby zwrócić na siebie uwagę ukochanego mężczyzny? Patrząc na „Portret kobiety”, postaramy się przyjrzeć Witkacemu – czym tak fascynował kobiety, co one w nim widziały, czy był kobieciarzem? Kim były zakochane w nim kobiety?

1. Zbylut Grzywacz „Tęcza. Na bruku” – jako przykład MIŁOŚCI PŁATNEJ

Kto płaci za miłość, a kto ją kupuje i sprzedaje? Czy miłość można kupić? Czy tylko jej złudzenie? Przyglądając się obrazowi, przyjrzymy się obliczom płatnej „miłości”, czy bywa inspiracją dla artystów?

1. Erwin Sówka „Moja lauba” – jak przykład ZAMIŁOWANIA W KOBIETACH

„Dla mnie kobieta to piękno pochodzące od Boga” a dla ciebie? Obraz Erwina Sówki wywoła dyskusje nad pięknem, ciałem, krajobrazem, miłością, bezpieczeństwem ale i tęsknotą.

1. Kuchnia w śląskim familoku – jako przykład MIŁOŚCI ŚLĄSKEJ

Co jest bardziej romantyczne: otrzymanie bukietu róż o poranku, czy kusik od umorysanego męża po szychcie? Będą w kuchni, w familoku przyjrzymy się, co ma wspólnego z miłością podawanie obiadu do stołu? I postaramy się rozszyfrować się skrót Kinder, Kuche, Kirche.

27.04 / sobota / godz. 12.00

Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego / spotkanie przy kasach

wstęp: 1 zł /  bilety dostępne przed wydarzeniem

Podana godzina zakończenia sugeruje przybliżony czas trwania wydarzenia.

Zapoznaj się ze szczegółowymi warunkami korzystania z usług Muzeum Śląskiego.

Przydatne informacje: Parkingi w Muzeum Śląskim

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo EEA GRANTS - logo