Egzotyczne imaginarium. Aborygeni: Uluru, bunyip i bumerangi

Dorośli i młodzież

Adres:
Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice

„Egzotyczne imaginarium. Obrazy obcych w kulturze popularnej” to cykl wykładów pokazujących, w jaki sposób kultura popularna przetwarza i wykorzystuje wiedzę o społecznościach uznawanych przez nas za „egzotyczne” – od Indian amerykańskich prerii, przez australijskich Aborygenów po Masajów z afrykańskiej sawanny. Jacy ludzie kryją się za znanymi przez nas dobrze wizerunkami? W jaki sposób wizerunki te powstały? I przede wszystkim: jak wpływają na rzeczywistość? Każde ze spotkań poświęcone będzie innemu miejscu opisywanemu przez Alfreda Szklarskiego w swoim cyklu o przygodach Tomka Wilmowskiego. Wszystkie obejmą jednak tropy zarówno z polskiej, jak i światowej kultury popularnej.

Aborygeni: Uluru, bunyip i bumerangi

Aborygeni stali się częścią popkultury dzięki górze, bestii i broni. Chodzi o Uluru znaną długo pod nazwą Ayers Rock, zamieszkującego bagna płetwiastego stwora i „kij, który wraca”. Zamieszkujące pobliską Oceanię ludy swoją „popularność” zawdzięczają natomiast przede wszystkim Bronisławowi Malinowskiemu i jego sensacyjnie zatytułowanemu Życiu seksualnemu dzikich. Bogate tradycje tych kultur już z większą trudnością przebijają się do popowego obiegu, mimo że Aborygeni to prawdopodobnie najstarsza grupa etniczna na świecie, a ich mitologia pełna jest niezwykłych inspiracji.

Prowadzenie: dr Adam Pisarek

15.03.2018 / czwartek / godz. 18.00

Muzeum Śląskie, ul. Dobrowolskiego 1

wstęp 1 zł / bilety dostępne przed wydarzeniem

Zapoznaj się ze szczegółowymi warunkami korzystania z usług Muzeum Śląskiego.

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo EEA GRANTS - logo