Egzotyczne imaginarium. Egzotyczne imaginaria Europy: archiwa kultury popularnej

Data wydarzenia:

12.10.2017 17:00 - 18:30

Kategoria:

Rodzaj:
Wykłady

Odbiorcy:
Dorośli i młodzież

Adres:
Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice

„Egzotyczne imaginarium. Obrazy obcych w kulturze popularnej” to cykl wykładów pokazujących, w jaki sposób kultura popularna przetwarza i wykorzystuje wiedzę o społecznościach uznawanych przez nas za „egzotyczne” – od Indian amerykańskich prerii, przez australijskich Aborygenów po Masajów z afrykańskiej sawanny. Jacy ludzie kryją się za znanymi przez nas dobrze wizerunkami? W jaki sposób wizerunki te powstały? I przede wszystkim: jak wpływają na rzeczywistość? Każde ze spotkań poświęcone będzie innemu miejscu opisywanemu przez Alfreda Szklarskiego w swoim cyklu o przygodach Tomka Wilmowskiego. Wszystkie obejmą jednak tropy zarówno z polskiej, jak i światowej kultury popularnej.

Egzotyczne imaginaria Europy: archiwa kultury popularnej

Europejska wyobraźnia jest zapełniona przez niezwykłe stwory zamieszkujące odległe lądy. Ludzie z uszami tak wielkimi, że mogą się nimi przykrywać w trakcie snu, plemiona mające głowę zamiast torsu, wioski pełne osób o nogach tak krzywych, że pełzają zamiast chodzić – to tylko kilka przykładów z niezwykłego archiwum, które znaleźć można u Pliniusza Starszego w jego „Naturalis historia”. Warto przejrzeć europejskie archiwa dokładniej, by zobaczyć jak tworzyły się wyobrażenia świata Zachodu na temat miejsc i społeczności, które dzisiaj zapełniają imaginarium popkultury.

Prowadzenie: dr Adam Pisarek

12.10.2017 / czwartek / godz. 17.00

Muzeum Śląskie, ul. Dobrowolskiego 1 / stolarnia

wstęp 1 zł / bilety do zakupu tylko w kasach

Zapoznaj się ze szczegółowymi warunkami korzystania z usług Muzeum Śląskiego.

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo