Egzotyczne imaginarium. Indianie Ameryki Północnej: Winetou i echa kolonializmu

Dorośli i młodzież

Adres:
Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice

„Egzotyczne imaginarium. Obrazy obcych w kulturze popularnej” to cykl wykładów pokazujących, w jaki sposób kultura popularna przetwarza i wykorzystuje wiedzę o społecznościach uznawanych przez nas za „egzotyczne” – od Indian amerykańskich prerii, przez australijskich Aborygenów po Masajów z afrykańskiej sawanny. Jacy ludzie kryją się za znanymi przez nas dobrze wizerunkami? W jaki sposób wizerunki te powstały? I przede wszystkim: jak wpływają na rzeczywistość? Każde ze spotkań poświęcone będzie innemu miejscu opisywanemu przez Alfreda Szklarskiego w swoim cyklu o przygodach Tomka Wilmowskiego. Wszystkie obejmą jednak tropy zarówno z polskiej, jak i światowej kultury popularnej.

Indianie Ameryki Północnej: Winetou i echa kolonializmu

Lubimy Indian. Dumnych, nieodgadnionych, walczących o swoje ziemie. Zawsze w pióropuszach. Znamy ich z amerykańskich filmów i niemieckich książek. Jeśli przyjrzymy się dokładniej amerykańskiej popkulturze, zobaczymy, że ten obraz znacząco ewoluował w XX wieku, ale prawie za każdą modyfikacją kryje się wyparta historia ludobójstwa.

Prowadzenie: dr Adam Pisarek

18.01.2018 / godz. 18.00

Muzeum Śląskie, ul. Dobrowolskiego 1

wstęp 1 zł / bilety dostępne bezpośrednio przed wydarzeniem

Zapoznaj się ze szczegółowymi warunkami korzystania z usług Muzeum Śląskiego.

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo EEA GRANTS - logo