Egzotyczne imaginarium. Indianie Ameryki Południowej: od „dobrych dzikich” do „Cannibal Holocaust”

Data wydarzenia:

16.11.2017 17:00 - 18:30

Kategoria:

Rodzaj:
Wykłady

Odbiorcy:
Dorośli i młodzież

Adres:
Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice

„Egzotyczne imaginarium. Obrazy obcych w kulturze popularnej” to cykl wykładów pokazujących, w jaki sposób kultura popularna przetwarza i wykorzystuje wiedzę o społecznościach uznawanych przez nas za „egzotyczne” – od Indian amerykańskich prerii, przez australijskich Aborygenów po Masajów z afrykańskiej sawanny. Jacy ludzie kryją się za znanymi przez nas dobrze wizerunkami? W jaki sposób wizerunki te powstały? I przede wszystkim: jak wpływają na rzeczywistość? Każde ze spotkań poświęcone będzie innemu miejscu opisywanemu przez Alfreda Szklarskiego w swoim cyklu o przygodach Tomka Wilmowskiego.

Indianie Ameryki Południowej: od „dobrych dzikich” do „Cannibal Holocaust”

Amazońskie plemiona rozpalały wyobraźnię Europejczyków od czasów „odkrycia” Ameryki. Długo debatowano nad tym, czy mieszkańcy tego kontynentu mają duszę i czy faktycznie są ludźmi. Zastanawiano się także czy są szlachetnymi dzikusami, czy bestiami w ludzkiej skórze. Popkultura do dzisiaj jest podzielona: Sting za młodu zachwalał życie blisko przyrody na wzór Indian Yanomami, Ruggero Deodato tworząc film „Cannibal Holocaust” pokazał bardziej mordercze wyobrażenia. A jak jest naprawdę?

Prowadzenie: dr Adam Pisarek

16.11.2017 / czwartek / godz. 17.00

Muzeum Śląskie, ul. Dobrowolskiego 1 / stolarnia

wstęp 1 zł / bilety do zakupu tylko w kasach

Zapoznaj się ze szczegółowymi warunkami korzystania z usług Muzeum Śląskiego.

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo EEA GRANTS - logo