Emisja filmu „Człowiek zaniedbuje siebie” // wydarzenie towarzyszące wystawie „100 x TeArt. Wolność Józefa Szajny”

Data wydarzenia:

25.11.2022 17:30 - 18:30

Rodzaj:
Pokazy i premiery

Odbiorcy:
Dorośli i młodzież, Seniorzy

Film poświęcony „człowiekowi prawdomównemu” – Józefowi Szajnie, artyście – malarzowi, reżyserowi, grafikowi, scenografowi, teoretykowi sztuki. Uczestnikowi wydarzeń wojennych i więźniowi Oświęcimia, który prawdziwie „przeżył samego siebie” i chociaż jest „chory na własny życiorys”, to głównie jest „chory na Polskę”. Film jest próbą zapisu tego, co Józef Szajna ma do powiedzenia na temat tych zagrożeń, kiedy człowiek zaniedbał siebie i drugiego człowieka, przez co pozwolił szaleńcom podjąć próbę opasania ludzkiego świata drutem kolczastym. Szajna nosi w sobie świadomość ponownych zagrożeń, nie namawia jednak do niczego, a jedynie edukuje, wyjaśnia, uświadamia. Mówi, że nasze sposoby przeciwstawiania się współczesnym zagrożeniom są skromne i naiwne. Człowiek znowu zaniedbuje siebie.

25.11.2022 / wtorek / godz. 17.30

Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1