Europejskie Dni Dziedzictwa – Historia kołem się toczy. Tropem muzealnych opowieści

Data wydarzenia:

08.09.2018 10:00 - 20:00

Kategoria:

Rodzaj:
Akcje specjalne

Odbiorcy:
Dorośli i młodzież, Rodziny i dzieci

Adres:
Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice

Hasło tegorocznych EDD to „Niepodległa dla wszystkich”. W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości proponujemy spotkania z bezpośrednimi świadkami tych lat. To przedmioty – wtedy nowe, używane i użyteczne, dziś muzealne eksponaty pełniące rolę pamiątek przeszłości. To także dzieła sztuki wyrażające ówczesne mody i prądy artystyczne. W trakcie Europejskich Dni Dziedzictwa oddamy im głos.

W dniach 8 i 9 września zwiedzanie Muzeum Śląskiego za 1 zł!

Inne atrakcje:

• 8.09. godz. 11.00 – „Szlakiem dwudziestolecia”. Oprowadzanie tematyczne po Galerii sztuki polskiej 1800-1945

Lata po pierwszej wojnie to czas artystycznego fermentu. Pewne nurty zanikają, powstają nowe, dorastają kolejne pokolenia twórców. W sztuce polskiej też można dostrzec te przemiany. Zapraszamy do wspólnego przyjrzenia się dziełom powstałym w latach 1918-1939, bogato reprezentowanym w naszej kolekcji i wysłuchania ich opowieści.

Prowadzenie: Andrzej Holeczko-Kiehl

Zbiórka o godz. 11.00 w holu kasowym. Liczba miejsc ograniczona, możliwość rezerwacji biletów w kasie lub przez system rezerwacji na http://bilety.muzeumslaskie.pl

• 8.09. godz. 12.00; 13.00; 14.00; 15.00; 18.00; 19.00 – „Historia pewnego budynku”

W losach przedwojennego gmachu Muzeum Śląskiego skupia się historia czasów, w których powstał. O jego gwałtownie przerwanej historii będzie można posłuchać na wystawie „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” w części obrazującej dwudziestolecie międzywojenne. czas trwania – około 15 min.

• 8.09. godz. 11.30 – „W co ubrać Wolność?”. Warsztaty rodzinne w Laboratorium przestrzeni teatralnych

Edycja specjalna zajęć dla dzieci będzie się toczyła wśród makiet i kostiumów na wystawie przygotowanej przez Centrum Scenografii Polskiej. Świat teatru to magiczny świat. Zapraszamy.

Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 7–10 lat z opiekunami.

Zbiórka o godz. 11.30 w holu kasowym. Liczba miejsc ograniczona, możliwość rezerwacji biletów w kasie lub przez system rezerwacji na http://bilety.muzeumslaskie.pl

• 8.09. godz. 15.00 – „Pejzaż polski”. Warsztaty rodzinne w Galerii sztuki polskiej 1800-1945

Lasy, góry, łąki – natura w każdej porze roku ma swój urok, a pokazana w obrazach czaruje widzów swoim pięknem. Po wizycie w galerii będzie okazja, by stworzyć własny pejzaż. Pięknych miejsc nie brakuje i dzisiaj. Będzie krajoznawczo i kolorowo.

Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 4–6 lat z opiekunami.

Zbiórka o godz. 15.00 w holu kasowym. Liczba miejsc ograniczona, możliwość rezerwacji biletów w kasie lub przez system rezerwacji na http://bilety.muzeumslaskie.pl

• 8.09. godz. 16.00-17.30 – „Niezwykłe historie zwykłych przedmiotów” (Sala edukacyjna A)

Pracownicy Działu Historii opowiedzą o wybranych eksponatach związanych z I wojną światową oraz wydarzeniami roku 1918 na Górnym Śląsku i w Polsce. Świadkowie historii przemówią:

Wokół kolejowego pruskiego munduru – czyli o kolejarzach – powstańcach śląskich. Prowadzenie: Dawid Keller)

Hymn Powstańców Śląskich – Historia zapisana na płycie. Prowadzenie: Paweł Parys

Powstańcze pancerki i ich uzbrojenie – karabiny Gewehr wz.88 i Mauser wz. 98. Prowadzenie: Beata Lisicka

Wydarzenia towarzyszące:

• 8-9.09. godz. 11.00 i 16.00 – „Byzuch u Ferdynanda”

Wszystkich, którzy lubią spacerować z przewodnikiem i chcą zobaczyć obiekty pokopalniane z bliska oraz odwiedzić budynek administracyjny, zapraszamy na „Byzuch u Ferdynanda”. W trakcie oprowadzania można dowiedzieć się co nieco o kopalni „Katowice” (dawniej „Ferdynand”), a także poznać historię Muzeum Śląskiego.

Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1

wstęp 1 zł / KUP BILET

Podana godzina zakończenia sugeruje przybliżony czas trwania wydarzenia.

Zapoznaj się ze szczegółowymi warunkami korzystania z usług Muzeum Śląskiego.