Julita Mirosławska i Concerto Polacco. Muzyka protestanckiego Cieszyna

Dorośli i młodzież, Seniorzy

Adres:
Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice, Audytorium

W ramach finisażu wystawy „Wszystko osiąga się przez nadzieję… Kulturowe dziedzictwo Reformacji na Śląsku” w Muzeum Śląskim odbędzie się koncert Julity Mirosławskiej i zespołu Concerto Polacco pt. „Muzyka protestanckiego Cieszyna”.

Podczas koncertu odegrane zostaną kompozycje odnalezione w zbiorach Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie. Zawierają one interesujące kantaty związane z działalnością szkoły przy kościele Jezusowym: zarówno kościelne, jak i podobne do nich stylistycznie świeckie. To utwory wartościowe pod względem artystycznym, zasługujące na przywrócenie praktyce koncertowej, a jednocześnie pozwalające na spojrzenie na protestancką kulturę z lokalnej, śląskiej perspektywy. Stanowią one element tradycji, do którego mieszkańcy Śląska powinni się odnieść i pielęgnować go.

Muzycy zespołu Concerto Polacco, od lat przywracającego polskiej kulturze zachowane w archiwach zapomniane utwory, przedstawią najpierw muzykę cieszyńską, a na koniec kantatę Jana Sebastiana Bacha „Mein Herze schwimmt im Blut”, ukazując, że śląska twórczość nie powstawała w oderwaniu od europejskiego kontekstu.

Zniżka za bilet – łączymy kulturalnie!

We współpracy z kinem Kosmos rozpoczęliśmy akcję promocyjną polegającą na wzajemnym udzieleniu zniżek na koncert „Muzyka protestanckiego Cieszyna” w Muzeum Śląskim oraz retransmisję spektaklu „Fircyk utemperowany” w kinie Kosmos. Kup bilet w obniżonej cenie!

Zasada akcji: Wszyscy posiadacze biletu na retransmisję spektaklu „Fircyk utemperowany” w kinie Kosmos (19.04.2018) mogą kupić bilet na występ Julity Mirosławskiej & Concerto Polacco w Muzeum Śląskim (20.04.2018) w obniżonej cenie 10 zł (zamiast 15 zł). Wszyscy posiadacze biletu na występ w Muzeum Śląskim mogą kupić bilet na retransmisję spektaklu „Fircyk utemperowany” w kinie Kosmos w obniżonej cenie 24 zł (regularne ceny: 32 zł – normalny, 28 zł – ulgowy).

Julita Mirosławska i Concerto Polacco. Muzyka protestanckiego Cieszyna Julita Mirosławska i Concerto Polacco. Muzyka protestanckiego Cieszyna 1Concerto Polacco to powstały w 1991 roku zespół kameralny, którego skład często poszerzany jest do rozmiaru orkiestry kameralnej. Jego członkami są  specjalizujący się w grze na historycznych instrumentach muzycy skupieni wokół klawesynisty, organisty i dyrygenta Marka Toporowskiego. W centrum zainteresowania zespołu i jego kierownika znajduje się muzyka wokalna. Ważnym elementem działalności Concerto Polacco jest również wykonywanie muzyki staropolskiej – większość dotychczas nagranych płyt poświęcona została właśnie dawnej muzyce polskiej.

Julita Mirosławska jest śpiewaczką operową, która ukończyła Wydział Wokalny Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jeszcze podczas studiów została solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. Występowała na najważniejszych scenach w Polsce, a na koncie ma 11 albumów. Operuje sopranem koloraturowym, który pozwala jej  na wykonywanie repertuaru z różnych epok – od późnego renesansu aż po współczesność. Od września 2017 roku jest solistką Polskiej Opery Królewskiej.

20.04.2018 / piątek / godz. 18.00

Muzeum Śląskie, ul. Dobrowolskiego 1, audytorium

wstęp 15 zł, 10 zł (ulgowe) / KUP BILET

Podana godzina zakończenia sugeruje przybliżony czas trwania wydarzenia.

Zapoznaj się ze szczegółowymi warunkami korzystania z usług Muzeum Śląskiego.

Julita Mirosławska i Concerto Polacco. Muzyka protestanckiego Cieszyna 2

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo EEA GRANTS - logo