Koncert zespołu Arte dei Suonatori / Warszawski Salon Artystyczny

Dorośli i młodzież, Rodziny i dzieci, Seniorzy

Adres:
Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice, Audytorium

Zapraszamy do Muzeum Śląskiego na wyjątkowy koncert zespołu Arte dei Suonatori.

Kwartet fortepianowy przeniesie słuchaczy w atmosferę wieczoru muzycznego w salonie zamożnych mieszczan warszawskich na początku XIX wieku.

Osią programu będą kompozycje pochodzącego ze Śląska kompozytora Józefa Elsnera znanego jako nauczyciela Fryderyka Chopina. Wieczór uzupełnią dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Szczegóły koncertu:

Wprowadzenie: Katarzyna Drogosz

Wykonawcy:

Arte dei Suonatori Kwartet Fortepianowy

Katarzyna Drogosz – pianoforte

Ewa Golińska – skrzypce

Natalia Reichert – altówka

Maciej Łukaszuk – wiolonczela

Program:

Józef Elsner (1769-1854) – Rondo a la Mazurek C-dur

Józef Elsner – Kwartet fortepianowy Es-dur op. 15

1. Moderato II. Andantino III. Allegro Assai

Józef Elsner – Sonata na fortepian i skrzypce F-dur

1. Allegro II. Andante III. Rondo Allegretto

Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791) – Kwartet fortepianowy g – moll KV478

1. Allegro II. Andante III. Rondo. Allegro moderato

___

Arte dei Suonatori jest na międzynarodowej scenie muzycznej najlepiej rozpoznawal¬nym polskim zespołem wykonującym dawną muzykę w sposób zgodny z duchem epoki. Po latach wspólnych i indywidualnych doświadczeń poszukiwania artystyczne muzyków koncentrują się na nieustannym zgłębianiu sedna języka muzycznego kompozytorów minionych epok, co w połączeniu z historycznym instrumentarium doprowadziło do stworzenia stylu jednocześnie historycznego, nowoczesnego i na wskroś indywidualnego. Taki sposób rozumienia muzyki przyczynia się do budowania współpracy z wykonawcami, którzy myślą podobnie o kreowaniu muzycznej narracji. Spotkanie pianistki Katarzyny Drogosz zaowocowało wyodrębnieniem z grona członków orkiestry kwartetu fortepianowego. Repertuar tej formacji obejmuje wielkie dzieła epoki klasycznej i romantycznej, przywraca także świetność zapomnianym utworom kameralnym kompozytorów polskich.

Arte dei Suonatori w swej 25-letniej historii zarejestrowało i wydało nakładem renomowanych firm fonograficznych (m.in. BIS Records, Alpha Productions, Channel Classics) 16 albumów płytowych, wyróżnionych przez międzynarodową krytykę muzyczną takimi nagrodami jak Gramophone Award (The Best Baroque Recording in 2003 for Vivaldi’s Violin Concerti «La Stravaganza»), Diapason d’Or (Muthel’s The Five Keyboard Concertos), Diapason 5 i Choc du Monde de la Musique (wielokrotnie), Luister 10, 10 de Repertoire, Classics Today, Classic CD, Tokkata-Alte Musik Aktuell: «CD of the Month» (wielokrotnie), Month’s BBC Music Magazin Choice, Classic FM Magazin, Prelude Classical Music Awards 2009 (The Best Orchestral CD for Handel’s 12 Concerti grossi op. 6), BBC Music Magazine Editor’s Choice (wielokrotnie), Telerama ffff. Zespół koncertuje intensywnie w kraju, Europie oraz Stanach Zjednoczonych i Chinach. Arte dei Suonatori dokonało ponadto licznych nagrań dla wielu rozgłośni radiowych, m.in. dla BBC, Radia Duńskiego DR, SWR, Programu 2 Polskiego Radia, oraz rejestracji telewizyjnych dla francuskiej stacji Mezzo, a także TVP3, TVP Kultura, TVP1.

27.12 / piątek / godz. 19.00

Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego /foyer p. -4

wstęp 20 zł, 10 zł (ulgowy)/ KUP BILET

Podana godzina zakończenia sugeruje przybliżony czas trwania wydarzenia.

Zapoznaj się ze szczegółowymi warunkami korzystania z usług Muzeum Śląskiego.

Przydatne informacje: Parkingi w Muzeum Śląskim

Zapisz się, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami i promocjami