Ks. Jerzy Trzanowski, słowiański Luter. Projekcja filmu

Dorośli i młodzież, Seniorzy

Adres:
Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice

Pokaz filmu dokumentalnego pt. „Ks. Jerzy Trzanowski, słowiański Luter”, autorstwa Wiesława Głowacza, z archiwum TVP Katowice. Po projekcji odbędzie się spotkanie z autorem i dyskusja na temat filmu. Wydarzenie towarzyszące wystawie „Wszystko osiąga się przez nadzieję… Kulturowe dziedzictwo Reformacji na Śląsku”.

Jerzy Trzanowski – ewangelicki pastor, najwybitniejszy z krzewicieli nauk Lutra w krajach słowiańskich, zwany Słowiańskim Lutrem. Urodził się 27 marca lub 9 kwietnia 1592 roku w Cieszynie. Naukę rozpoczął w cieszyńskich szkołach. W latach 1607−1611 studiował na uniwersytecie w Wittenberdze. Nastepnie pracował jako nauczyciel w Pradze i Trzeboniu w Czechach, a także jako pastor w na Morawach. W 1624 powrócił do Cieszyna, 2 lata później został nadwornym kaznodzieją protestanckich hrabiów Sunegków z Bielska, następnie był kaznodzieją na zamku w Orawie, a od 1631 pastorem w Liptowskim Mikułaszu, gdzie zmarł 29 maja 1637 roku. Najważniejszym dziełem Jerzego Trzanowskiego jest „Cithara sanctorum” wydana w Lewoczy w 1636 roku. Kancjonał napisany w języku czeskim, zawierający ponad 400 pieśni doczekał się przynajmniej 215 wydań, był używany jeszcze w XX wieku.

gość: Wiesław Głowacz
Publicysta, reportażysta, autor cykli programowych, m.in.: „Krajobraz z książkami”, „Duże sprawy małych muzeów”, „Beskidzkie ścieżki poetyckie”, prezentowanych na antenie Telewizji Polskiej, Oddział w Katowicach i TV Polonia. Integralną część dorobku twórczego stanowią filmy dokumentalne przedstawiające śląskich ewangelików, tak w aspekcie ich historycznego wkładu w życie umysłowe, jak i współczesne oblicza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Wiesław Głowacz jest laureatem Nagrody im. Karola Miarki oraz Nagrody „Róża Lutra”, która jest najwyższym honorowym wyróżnieniem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przyznawanym jako wyraz uznania i wdzięczności szczególnie zasłużonym na polu ekumenizmu.

13.02.2018 / wtorek / godz. 18.00

Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1 / poziom -3 / sala A

wstęp wolny

Zapoznaj się ze szczegółowymi warunkami korzystania z usług Muzeum Śląskiego.

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo EEA GRANTS - logo